Aktualności Dodano: 23 Września 2023

Spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki

Data rozpoczęcia: 2023-09-23
Data zakonczenia: 2023-09-23

Młodzi i otwarci na świat - serdecznie zapraszamy na spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki (MDKK). To już w sobotę, 23 września 2023 r. o godz. 11:00 w Wypożyczalni dla młodzieży Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25). Wstęp wolny!

Punktem wyjścia do rozmowy - jak zawsze w Klubie - niezwykła książka: "Księga zemsty dla miłośników zwierząt’’ Patricii Highsmith. Czytałaś/czytałeś, zaciekawił Cię tytuł, a może po prostu chcesz pogadać? To spotkanie dla Ciebie. MDKK to klub miłośników książek, dobrych filmów i osób o otwartych głowach gotowych na poznawanie nowych ludzi. Po prostu - przyjdź. Pogadajmy! 

Wydawca o książce: 

Zawarte w tym tomie opowiadania łączy motyw przewodni: zbrodnie popełniane przez zwierzęta. Brzmi to zaskakująco, lecz w zwierciadle autorki nawet spokojne psy, koty czy chomiki przestają być zwykłymi stworzeniami w szczęśliwych domach i okazują siłę wystarczającą do zniszczenia świata ludzi. Nie oznacza to jednak, że autorka usiłuje demaskować fałsz i okrucieństwo zwierząt – wręcz przeciwnie, to ludzie swym postępowaniem doprowadzają zwierzęta do zbrodni, traktując je instrumentalnie, jako źródło dochodu lub rozrywki. Ta książka wciąga jak narkotyk. Czytelnik poddaje się jej mrocznemu nastrojowi, pozornej ambiwalencji moralnej i szczególnemu poczuciu humoru autorki. Patricia Highsmith, opisując najzwyklejszą codzienność, nadaje jej cechy koszmaru. Budzi niepokój pytaniami o istotę człowieczeństwa i granice zbrodni. Nie bez powodu Graham Greene nazwał ją „poetką strachu”.