ODOWŁANE / Spotkanie autorskie z Jadwigą Grunwald
Data rozpoczęcia: 2023-10-14 17:00
Data zakonczenia: 2023-10-14 18:00
SPOTKANIE ODWOŁANE
Czy lubicie podróżować? A czy znacie może „Dekalog Podróżnika"? Zaczyna się on od następujących przykazań: „być młodym (bez względu na wiek)", „mieć marzenia", „być uczciwym i odważnym", itd. Jego autorem był Władysław Grodecki (1942-2018), z zawodu inżynier geodeta, z zamiłowania dziennikarz oraz przewodnik po Krakowie i pilot wycieczek zagranicznych. To człowiek odznaczony tytułami „Zasłużonego Popularyzatora Wiedzy", „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej", to „Wędrowny Ambasador Polski"... to także – mój Ojciec.
Marzenie o dalekich podróżach towarzyszyło mojemu Tacie od najmłodszych lat, było ucieczką od szarej rzeczywistości, od traumy wojennej i przedwczesnej śmierci ukochanej mamy. Dawało mu siłę do dążenia do celu, do pokonywania wszelkich przeciwności losu.
Na pierwszą wielką wyprawę wyruszył w 1992 roku (w wieku pięćdziesięciu lat), bo otrzymał ofertę przewodniczenia grupie studentów i sobie pomyślał – dlaczego nie? Studenci wkrótce wrócili jednak do kraju i Tata został sam. Pomimo to nie zrezygnował z przebycia wytyczonej trasy. Nie odstraszyły go panujące w Indiach zamieszki, brak jedzenia, a nawet wody, brak wizy do Australii, brak pozwolenia na pracę oraz pieniędzy na powrót do kraju. Podczas lotu do Australii był tak zmęczony, że przespał postój samolotu w... i wysiadł dopiero na następnym lotnisku. W Brazylii został napadnięty przez bandytów uzbrojonych w noże i zaczął ich gonić. Udało mu się odzyskać część pieniędzy. Miesiącami marzył o zjedzeniu worka ziemniaków i beczki kapusty kiszonej i zaklinał się, że gdy wróci do kraju, to potem nigdy już nigdzie nie wyjedzie. Minęło jednak kilka miesięcy i... wyruszył w kolejną wyprawę. A potem w kolejną. I w kolejną.
Podróże mojego Ojca miały nie tylko aspekt przygodowy. Tata miał do wypełnienia patriotyczną misję, którą było promowanie za granicą kultury i historii Polski oraz odnajdywanie rozsianych po wszystkich kontynentach Polaków. Przeprowadzał z nimi wywiady, a po powrocie do Polski pisał artykuły prasowe, organizował wystawy fotograficzne i dyskusje panelowe. Stał się w ten sposób jedną z pierwszych osób, które popularyzowały nieznane wówczas (bo zakazane przez cenzurę PRL) wydarzenia z najnowszej historii Polski.
Tata pozostawił po sobie ponad pięćset felietonów, artykułów i notatek – oraz wiele listów i pamiętników. Reportaże Taty mają charakter ponadczasowy, ponieważ poruszane są w nich sprawy nurtujące człowieka od zarania dziejów. Mówią one o marzeniach o dalekich podróżach, o uczuciach miłości, smutku i radości, a także o przywiązaniu do domu, rodziny i ojczyzny, czyli do tego, co Tata nazywał „najbliższym i najświętszym światem". Mówią również o wolności i prawie człowieka do wyboru, o wyborach dobrych i złych, jak również o konfliktach pomiędzy różnymi systemami wartości. Niesłabnące zainteresowanie dziełem mojego Taty dowodzi, że jego przesłanie jest nadal aktualne.
Więcej o Tacie, o jego podróżach i twórczości, a także o tym, jak to było (i nadal jest) być córką podróżnika, opowiem na spotkaniu 14 października 2023 r. o godz. 17:00 w Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25). Przedstawię na nim również moją książkę pt. „Twórczość patriotyczna Władysława Grodeckiego". Prezentacji towarzyszyć będą zdjęcia oraz film wideo z wypraw Taty.
Jadwiga Grunwald – językoznawca i kulturoznawca. Autorka artykułów prasowych o tematyce literackiej i krajoznawczej oraz blogów podróżniczych. W latach 2018-2022 kierownik biblioteki Instytutu Polskiego w Berlinie. Obecnie mieszka i pracuje w rodzinnym Krakowie.