Aktualności Dodano: 23 listopada 2021

Widziałem przyszłość – Stanisław Lem. Spotkanie z Jurijem Tymofejukiem

Data rozpoczęcia: 2021-11-26 18:00
Data zakonczenia: 2021-11-26 19:00

We wrześniu 2021 roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy science fiction, którego twórczość wpisuje się do kanonu literatury światowej. Sejm RP zdecydował o upamiętnieniu tego wydarzenia i ustanowił rok 2021 Rokiem Lema, w ramach którego odbywa się szereg wydarzeń, takich jak wystawy, konferencje i festiwale. Rok Lema odbywa się pod hasłem „Widziałem Przyszłość”.

Stanisław Lem to jeden z najwybitniejszych pisarzy science fiction na świecie. Był nie tylko jednym z najbardziej znanych fantastów, ale również filozofem, futurologiem, publicystą, eseistą i krytykiem literackim. Jego książki, które do dzisiaj sprzedały się w liczbie około 30 milionów egzemplarzy, przetłumaczono na ponad 40 języków. Wydawnictwo Literackie, w którym Lem publikował swoje dzieła od początku, obliczyło, że w przeciągu ostatnich dziesięciu lat, na rynku polskim rozeszło się ponad milion egzemplarzy jego książek, od 1955 roku wydrukowano ich łącznie ponad 4 miliony! Za ich oprawę graficzną odpowiadali znani polscy graficy, m.in. Szymon Kobyliński, Kazimierz Mikulski, Zofia Darowska, Daniel Mróz, Tomasz Lec, Marek Pawłowski, Przemek Dębowski.

W nawiązaniu do 100. jubileuszu Stanisława Lema, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie serdecznie zaprasza na spotkanie z Jurijem Tymofejukiem. 

Wydarzenie odbędzie się 26 listopada 2021 r., o godz. 18:00 w Bibliotece Ratuszowej.

Jurij Tymofejuk - Lwowianin, absolwent Politechniki Lwowskiej. Członek Zarządu Towarzystwa Lwa. Badacz historii i kultury regionalnej. Ekspert w dziedzinie współpracy międzynarodowej, europejskich programów współpracy transgranicznej. Szczególne miejsce w rozwoju regionalnym udziela zachowaniu dziedzictwa kulturowego i naturalnego. Tłumacz polsko-ukraiński. W dorobku ma kilkadziesiąt przetłumaczonych publikacji książkowych i kilkaset artykułów.