Aktualności Dodano: 27 Listopada 2021

Spotkanie z Jurijem Tymofejukiem

Data rozpoczęcia: 2021-11-27

26 listopada 2021 r. w Bibliotece Ratuszowej odbyło się spotkanie z Jurijem Tymofejukiem poświęcone dzieciństwu i latom młodzieńczym Stanisława Lema, które wybitny polski pisarz science fiction spędził we Lwowie. Prelekcja zabrała uczestników spotkania w świat wędrówki ulicami Lwowa, które przemierzał Stanisław Lem, a wspomnienia których zawarł we fragmentach swoich powieści.

We wrześniu 2021 roku przypadła setna rocznica urodzin Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy science fiction, którego twórczość wpisuje się do kanonu literatury światowej. Sejm RP zdecydował o upamiętnieniu tego wydarzenia i ustanowił rok 2021 Rokiem Lema, w ramach którego odbywa się szereg wydarzeń, takich jak wystawy, konferencje i festiwale. Rok Lema odbywa się pod hasłem „Widziałem Przyszłość".

Spotkanie z Jurijem Tymofjejukiem zorganizowano w ramach obchodów roku Stanisława Lema.

Jurij Tymofejuk - Lwowianin, absolwent Politechniki Lwowskiej. Członek Zarządu Towarzystwa Lwa. Badacz historii i kultury regionalnej. Ekspert w dziedzinie współpracy międzynarodowej, europejskich programów współpracy transgranicznej. Szczególne miejsce w rozwoju regionalnym udziela zachowaniu dziedzictwa kulturowego i naturalnego. Tłumacz polsko-ukraiński. W dorobku ma kilkadziesiąt przetłumaczonych publikacji książkowych i kilkaset artykułów.