Aktualności Dodano: 08 Listopada 2019

Kim jest Olga Tokarczuk?

Data rozpoczęcia: 2019-11-08
Data zakonczenia:

Karol Maliszewski, który gościł w Lesznie jako poeta Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, w piątkowe popołudnie spotkał się z mieszkańcami, aby opowiedzieć o jednym z wątków swojej biografii, jakim jest znajomość z Olgą Tokarczuk. Specjalnie na tę okazję wykonał research, odświeżył pamięć i zabrał publiczność w podróż po życiu i twórczości jednej z najbardziej uznanych polskich autorek.

Czytelnicy, którzy przybyli do Biblioteki Ratuszowej z pewnością nie byli rozczarowani i dali się porwać talentowi gawędziarskiemu Karola Maliszewskiego.

Pierwsze próby literackie. Pierwsze spotkanie autorskie, któremu towarzyszyło znikome zainteresowanie. Pierwszy wywiad prasowy Olgi Tokarczuk, przeprowadzony zresztą przez gościa Biblioteki, którego fragmenty publiczność wysłuchała w trakcie spotkania. Takie były początki. Później przyszły nagrody literackie. W ślad za uznaniem czytelników, szło też uznanie jurorów.

Kim jest osoba, która jako pierwsza Polka w historii zdobyła Nagrodę Bookera. Jak wyglądała jej droga na literacki szczyt? Tego mieli okazję dowiedzieć się uczestnicy spotkania. Karol Maliszewski opowiadał też, w czym widzi wyjątkowość prozy Olgi Tokarczuk. O książkach, które go poraziły i które osobiście ceni najbardziej - „Dom dzienny, dom nocny” i „Gra na wielu bębenkach”. O krytykach i badaczach zajmujących się twórczością noblistki. O tym, co czyta ona sama…

Spotkanie zakończyła dyskusja i pytania od publiczności.