Monika i Grzegorz Wasowscy „Jak tu nie słuchać Starszych Panów?”
Data rozpoczęcia: 2024-11-09 18:00
Data zakonczenia: 2024-11-09 19:00
Kabaret Przybory i Wasowskiego był fenomenem polskiej rozrywki, który do dziś pozostaje wyznacznikiem dowcipu i mistrzowskiego połączenia słowa i muzyki. Jacy Starsi Panowie byli prywatnie? I czy byli pewni, że „piosenka jest dobra na wszystko”? Zapraszamy na spotkanie z Moniką i Grzegorzem Wasowskimi, krewnymi, „opiekunami” spuścizny i propagatorami twórczości Kabaretu Starszych Panów. Zapewniamy Państwa – to będzie niezapomniany wieczór.
W ramach projektu "Cafe Biblioteka" mamy przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie z Moniką i Grzegorzem Wasowskimi pt. „Jak tu nie słuchać Starszych Panów?”. Na wydarzenie zapraszamy 9 listopada 2024 r., o godz. 18:00 do Biblioteki Ratuszowej (Leszno, Rynek 1). Wstęp wolny!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Monika Makowska-Wasowska – Prezes Fundacji Wasowskich. Kobieta pracująca, z wykształcenia filolog rosyjski, z doświadczeń zawodowych: dziennikarka radiowa, specjalista PR, trener szybkiego czytania i technik uczenia się, wychowawczyni, producentka, przez wiele lat amatorsko śpiewająca chórzystka (alt o szerokiej skali), ostatnio flecistka z amatorskiego Duetu Fletowego „Irena”. Menedżersko współpracowała z Chórami Artos i Alla Polacca. Kiedyś nie wyobrażała sobie pracy poza radiową Trójką. Po wieloletnich etapach pracy (ostatnim jako sekretarz programu) i kolejnej zmianie kadrowej – uniezależniła się etatowo. Na antenie radiowej Dwójki zapraszała na program „Wasowski da się lubić”. Wraz z Grzegorzem współtworzyli Radio Wnet. Radiowo odnalazła się na kilka lat we Frajdku, a ostatnio we Frajdofonie w RDC.
Współautorka książek o Kabarecie Starszych Panów (z Romanem Dziewońskim i Grzegorzem Wasowskim – Ostatni naiwni. Leksykon Kabaretu Starszych Panów; z Grzegorzem Wasowskim – Starsi Panowie Dwaj. Kompendium niewiedzy; z Grzegorzem Wasowskim – Kabaret Starszych Panów. Życiorys nieautoryzowany).
Współdziała z mężem przy wszelkich pracach związanych z zachowaniem i promowaniem twórczości Jerzego Wasowskiego (odpowiedzialna za stronę www.jerzywasowski.pl). Wspiera męża-autora jako oficjalna i nieoficjalna muza…
Lubi się uczyć i zawsze ma o co zapytać…
Grzegorz Wasowski (notka pełniejsza i prawdziwsza niż ta z Wikipedii)
Piórotechnik, jak lubi o sobie mawiać.
Dziennikarz muzyczny (niektóre audycje radiowe: Baw się razem z nami, Katalog Nagrań, Lista przebojów dla Oldboyów, Radio Retro, Dropsy, Tanie Granie, Na-na-na czyli nastrój na nastrój, Frajdek), pomysłodawca i wydawca Radiomanna, autor i odtwórca tekstów satyrycznych (w radiu – Samouczek, Lista Przebojów dla Oldboyów, Nie tylko dla orłów i w telewizji – Za chwilę dalszy ciąg programu, Komiczny Odcinek Cykliczny czyli KOC, Komiczna Audycja Cykliczna czyli KAC).
Mistrz zagadek (Zagadkowa niedziela, Zagadkomat w Świerszczyku), autor znakomitych tekstów piosenek (m.in. Blues to zawsze blues jest, Dzień dobry Mr. Blues, Marmolada na księżycu), jeden z T-Raperów Znad Wisły (autor m.in. PKP, czyli Pocztu Królów Polskich, PKS, czyli Przeglądu Książek Szkolnych, MPT, czyli Małego Przewodnika Tanecznego). Znakomity Garfield (głos) w serii rysunkowych dobranocek w TVP.
Autor wielu tekstów (także jeszcze) niewydanych. Umysł nieokiełznany.
Kolekcjoner szalony – zbiera książki, płyty, DVD – wszystko, co dobre – jak mawia. Czasami dzieli się cząstką swoich zbiorów ze Słuchaczami radiowymi (ostatnio i obecnie w RDC, w środy o 19 we Frajdofonie). Z grupą emigrantów z Trójki stworzył Radio Wnet (wymyślił nazwę i z żoną stworzył wszystkie jingle – obecne na antenie do rozstania z portalem w 03.2012).
Wraz z żoną daje się czasem namówić na prowadzenie koncertów i innych wydarzeń kulturalnych. Wraz z Wojciechem Mannem tworzył niezrównany duet prowadzących – w telewizyjnym programie „Archiwizja, czyli po trochu wyciągane z lochu” w TVP Kultura. Wraz z Rychem (Sławomirem Szczęśniakiem) wystąpił w kilku reklamach radiowych i telewizyjnych. Wbrew pozorom otwarty na współpracę.
Niestrudzenie i walecznie dba o spuściznę Jerzego Wasowskiego, doprowadzając do ukazywania się CD, DVD oraz książek i nut z twórczością Taty.
Współautor książek o Kabarecie Starszych Panów (z Romanem Dziewońskim i Moniką Wasowską – Ostatni naiwni. Leksykon Kabaretu Starszych Panów; z Moniką Wasowską – Starsi Panowie Dwaj. Kompendium niewiedzy; z Moniką Wasowską – Kabaret Starszych Panów. Życiorys nieautoryzowany).
Autor cyklu piosenek „MARMOLADA NA KSIĘŻYCU”, które muzyką opatrzył MACIEJ MAŁECKI, a wykonał GRZEGORZ MAŁECKI wraz Polską Orkiestrą Radiową i najlepszymi jazzmenami. Książka z płytą ukazały się w listopadzie 2015 roku.
Tłumacz Lewisa Carrolla: „Obławantura przez Wążarłacza i Łowybryki wokół Żreka” oraz „Perypetie Alicji na Czarytorium” (przekład nagrodzony przez „Literaturę na świecie”).
(za: https://www.wasowscy.com/)