Aktualności Dodano: 05 listopada 2021

Spotkanie z Natalią Belczenko

Data rozpoczęcia: 2021-11-05
Data zakonczenia:

W ramach 44. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, w Bibliotece Ratuszowej gościliśmy Natalię Belczenko. Było to jedno ze spotkań, które od godz. 12:00 odbywały się w szkołach oraz bibliotekach Leszna, podczas których o swojej twórczości opowiadali zaproszeni twórcy.

Natalia Belczenko (НАТАЛЬЯ БЕЛЬЧЕНКО) - ukraińska poetka i tłumaczka, krytyk literatury, urodziła się w 1973 roku w Kijowie, gdzie mieszka. Ukończyła Wydział Filologiczny Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki. Autorka siedmiu zbiorów wierszy. Laureatka niemieckiej nagrody literackiej Huberta Burdy (2000), nagrody literackiej im. Mykoły Uszakowa (2006) oraz nagrody im. Leonida Wyszesławskiego "Planeta Poeta" (2013), nagrody translatorskiej "Metafora" (2014). Została jednym ze zwycięzców (3 miejsce, język ukraiński) polskiego Międzynarodowego konkursu na najlepsze tłumaczenie poezji Wisławy Szymborskiej na język białoruski, ukraiński oraz rosyjski (2015). Jej wiersze były tłumaczone na język niemiecki, francuski, angielski, bułgarski, koreański, holenderski, polski; drukowane w antologiach i prasie. Pisze po rosyjsku, przekłada poezję ukraińską na rosyjski. Jest redaktorem literackim znanego, ukazującego się od 2005 roku ukraińskiego pisma kulturalnego „Szo”. Uczestniczyła w Czwartym Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu. Obecnie: stypendystka programu Gaude Polonia.

Organizatorem „Dnia Leszczyńskiego” jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Lesznie, Miasto Leszno oraz Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu.