Aktualności Dodano: 12 września 2023

Sto lat królowej sportu w Lesznie

Data rozpoczęcia: 2023-09-12
Data zakonczenia:

W poniedziałek, 11 września, w Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25) odbyła się promocja najnowszej publikacji MBP pt."Lekkoatletyka w Lesznie w latach 1922-2022" autorstwa Piotra Giernasa. - Że to akurat sto lat, dowiedziałem się przez przypadek. Szukając już materiałów do książki, natknąłem się na pierwsze zdarzenie lekkoatletyczne z roku 1922. (...) 30 kwietnia 1922 roku odbył się w Lesznie bieg na przestrzeni 2700 metrów!  - opowiadał ze sceny autor. 

To nie błąd, sto lat temu nasi pradziadkowie pisali nie o biegu na dystansie, jak to dziś nazywamy, ale na przestrzeni. Nie czepiając się słów, faktem jest, że to pierwsza lekkoatletyczna impreza w Lesznie, do jakiej udało się dotrzeć autorowi publikacji. Książka zbiera wszystkie potwierdzone przez autora sukcesy leszczyńskich sportowców tej pięknej dyscypliny. Nie dziwi więc, że na promocji w sali audiowizualnej LGK stawili się byli i obecni prezesi klubów, byli i obecni zawodnicy (w tym olimpijczycy) rodziny byłych zawodników i byłych trenerów, radni, wiceprezydent Piotr Jóźwiak, działacze sportowi, przyjaciele i najbliżsi Piotra Giernasa. 

- Ważne są słowa prezydenta Borowiaka: nie tylko żużel, nie tylko balony, ale i lekkoatletyka miała, ma i uważam będzie miała swoje miejsce w Lesznie! A kto się zapozna z tą publikacją szczegółowo, będzie wiedział, ile medali mistrzostw Polski i rekordów mamy na swoim koncie - przekonywał autor.  

Książka "Lekkoatletyka w Lesznie w latach 1922-2022" jest jak hołd złożony królowej sportu. To zbiór dowodów bogatego dorobku wielu pokoleń leszczyńskich działaczy i sportowców.   

,,Jestem przekonany, że dla każdego, kto interesuje się sportem, ta książka będzie lekturą obowiązkową. Miłego czytania!’’ - tak we wstępie publikacji wydanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Lesznie napisał Łukasz Borowiak, Prezydent Miasta Leszna.

Książkę można kupić w Centrum Informacji Turystycznej przy ulicy Słowiańskiej 24. 

Alicja Muenzberg-Czubała