Aktualności Dodano: 24 listopada 2022

"Tajemnice rodu Sułkowskich herbu Sulima"

Data rozpoczęcia: 2022-11-27 15:00
Data zakonczenia: 2022-11-27 16:00

W ramach cyklu ph. "Biblioteka Osobliwości" zapraszamy na spotkanie z Małgorzatą Gniazdowską połączone ze spacerem tematycznym: "Tajemnice rodu Sułkowskich herbu Sulima". Na wydarzenie zapraszamy 27 listopada 2022 r., o godz. 15:00. Spacer rozpoczniemy od budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej przy pl. Metziga 25. Wstęp wolny!

Małgorzata Gniazdowska – historyk sztuki, kustosz w Muzeum Okręgowym w Lesznie, autorka wielu publikacji historycznych dotyczących historii i kultury regionu byłego województwa leszczyńskiego.

Tajemnice Rodu Sułkowskich herbu Sulima - polska rodzina szlachecka pieczętująca się herbem Sulima. Do znaczenia doszła w XVIII wieku za sprawą Aleksandra Józefa Sułkowskiego, który był naturalnym synem króla polskiego Augusta II Mocnego i piastował wiele ważnych stanowisk w okresie panowania Augusta III. Właściciele ordynacji rydzyńskiej i księstwa bielskiego. Ich powiązania z Lesznem i okolicami oraz tajemnice przedstawione zostaną podczas spotkania z Małgorzatą Gniazdowską.
Uczestnicy poznają ciekawostki i mało znane faktów z życia rodziny, np. o Franciszku de Paula Sułkowskim, o którym mówiło się „ojciec wielu dzieci”, który był ekstrawagancki - Kazał postawić pałac – we Włoszakowicach – w kształcie trójkątnego kapelusza, a służbie wydał nakaz, by każdego, kto wejdzie do środka w kapeluszu okrągłym obić kijami. W Lesznie znajduje się wiele zabytków dotyczących Rodu Sułkowskich, co stanowić będzie świetną okazję do przedstawienia różnych interesujących opowieści.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.