Aktualności Dodano: 23 kwietnia 2020

Tej książce warto poświęcić czas

Data rozpoczęcia: 2020-04-22

Kontynuujemy nasz cykl książkowych rekomendacji. Tym razem opowieść o tułaczce, strachu i tęsknocie, a więc o tym fragmencie historii, który dotyczy losów Polaków na Syberii. Temat trudny, ale interesujący i wciąż pewnie niewystarczająco znany. Zatem prezentujemy publikacje leszczyńskiego historyka i pasjonata dziejów regionu. Poleca Filia Biblioteczna nr 5 (Gronowo).

Krzysztof Handke, „Ocalić od zapomnienia : wspomnienia leszczyńskich Sybiraków" z.1-4. Leszno 2014-2016

„Pisać wspomnienia o czymś, co chciałoby się zapomnieć – choć zapomnieć nie wolno – to zadanie trudne i  zawsze tylko fragmentaryczne". Słowa te umieścił na początku swej opowieści Andrzej Garwoliński, jeden z wielu bohaterów i autorów tej publikacji. Obejmuje ona cztery zeszyty wydawane w Lesznie w latach 2014-2016.

Opracowanie powstało we współpracy członków Oddziału Związku Sybiraków w Lesznie i ich rodzin oraz uczniów, absolwentów i nauczycieli II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lesznie. Losy tych, którzy część swego życia spędzili na „nieludzkiej ziemi" przedstawione są w formie zapisu rozmów, wspomnień własnych lub przekazu osób bliskich.

Warto przypomnieć, że rzeczywistość Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej nie pozwalała na podejmowanie tematu deportacji Polaków w głąb Związku Radzieckiego w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. O wysiedleniach nie pisano wtedy w podręcznikach, ale prawda o tym mrocznym czasie przetrwała w opowieściach rodzinnych. Każda z prezentowanych historii to zapis doświadczeń głodu, chłodu, chorób, katorżniczej pracy i terroru politycznego. Strach, smutek, wyczerpanie fizyczne i emocjonalne, tęsknota, ale też nadzieja, przyjaźń, miłość, wola przetrwania, radość z powrotu do ojczyzny – wszystko to odnajdziemy we wspomnieniach leszczyńskich Sybiraków.

Publikacje dostępne są w zasobach Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej:

Warto dodać, że ramach serii poświęconej leszczyńskim Sybirakom, ukazały się już kolejne zeszyty - 5 (2017 r.) i 6 (2019 r.).