Aktualności Dodano: 28 kwietnia 2022

To będzie niezły numer!

Data rozpoczęcia: 2022-04-28
Data zakonczenia:

Pudło w kształcie prostopadłościanu przykuwa uwagę mieszkańców wschodniej dzielnicy Leszna. Co to takiego? Jeszcze nie zdradzamy, bo…

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy w latach osiemdziesiątych XX wieku. Otwieramy "Panoramę Leszczyńską" z końcówki kwietnia i zagłębiamy się w to, co przygotowali dziennikarze.

W Lesznie powołano Wojewódzki Komitet Obchodów Święta 1 Maja i to na owe czasy jest informacja ważna. Nie wiadomo jednak, czy dla mieszkańców, bo ludzie mają inne zmartwienia niż pierwszomajowe święto. Na przykład społeczność pewnego bloku w Golinie Wielkiej żyje pewnym problemem i ów problem właśnie został wyartykułowany na prasowych łamach:

Jesteśmy mieszkańcami zielonego bloku należącego do PGR Golina Wielka. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie umiejscowiony tuż pod naszym oknem gnojownik. Zimą można nań „przymknąć oko", ale latem gdy zrobi się nieco cieplej... Czy nie można by zrobić dla niego innego miejsca. Pośredniczcie proszę w tej sprawie.

Pan Czesław jest za to zbulwersowany inną sprawą:

Jestem mieszkańcem Kościana. Pytam za pośrednictwem "Panoramy", kiedy czynna będzie u nas łaźnia. Po 7 latach remontu została w 1980 roku otwarta na 2 miesiące. Od tego czasu wywieszono karteczkę: "Nieczynne — przepraszamy".

My też przepraszamy, bo absolutnie nie wiemy, co odpisać panu Czesławowi. W 2022 roku polecilibyśmy montaż prysznica. Może nie taniej, ale na pewno bez nerwów.

W sklepach może zabraknąć ziemniaków. Rolnicy deklarują dostarczenie na rynek leszczyński około 500 ton popularnych poznańskich pyr, ale to może być za mało. Problem jest z jabłkami, ale chyba damy radę. Nie ma ziemniaków, ale co tam - jest już sałata i rzodkiewka, a za chwilę pojawią się pomidory.

Na koniec czas na nowinki technologiczne:

Znaczne zainteresowanie wśród mieszkańców osiedla Przyjaźni w Lesznie wzbudza sporych rozmiarów kontener zainstalowany niedawno przy al. 21 Października. W jego wnętrzu mieści się nowa centrala telefoniczna. Uruchomienie centrali nie rozwiąże jednak wszystkich problemów telekomunikacyjnych Leszna. Nowe numery telefoniczne uzyska około 700 abonentów na os. Przyjaźni i w rejonie ul. Grunwaldzkiej. Aktualnie specjaliści z Wojewódzkiego Urzędu Telekomunikacyjnego sprawdzają funkcjonowanie nabytku. Włączenie centrali do sieci ogólnomiejskiej przewidziano na trzeci kwartał br.

Nie chciałem o tym napisać na samym początku, bo… wiedziałem, że będzie z tego niezły numer. A jeśli już o numerach mowa, to więcej z tego numeru "Panoramy" pod tym linkiem w Leszczyńskiej Bibliotece Cyfrowej.

Łukasz Domagała