Aktualności Dodano: 28 września 2023

To ma sens! Język polski w dobie cyfryzacji

Data rozpoczęcia: 2023-09-28
Data zakonczenia:

 

28 września, w czwartek odbyły się kolejne spotkania z cyklu „To ma sens” dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tym razem warsztaty pt. „Język polski w dobie cyfryzacji" poprowadziła Magdalena Woźna.  

Odwiedziły nas tego dnia trzy grupy uczniów z różnych szkół aby wysłuchać jej wykładu. Temat wszystkim nam dał do myślenia, gdyż skupiliśmy się na tym jak dynamicznie zmienia się nasz język. Pod wpływem internetu, social mediów i komunikatorów język pisany stał się bardzo podobny do tego mówionego, a jeszcze parę lat temu było całkiem inaczej.

Magdalena poruszyła również kwestię zapożyczeń z języka angielskiego, to jak wpasowują się one do naszego języka i zmieniają się z czasem.

-„Kiedyś nikt by nie wiedział co to jest „trend”, „jogging” czy „influencerka”, lecz w tych czasach są to jak najbardziej akceptowane słowa i każdy z nas ich używa.”- mówi Magdalena Woźna.

 Grupy zakończyły warsztaty kilkoma ćwiczeniami i zadaniami, które miały na celu pokazać im jak różna jest nasza teraźniejsza mowa od tej co była obecna kilka lub kilkanaście lat temu.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty - dodaj do ulubionych. Edycja 2023

 JJ