Aktualności Dodano: 01 Lipca 2022

Więcej woluminów, popularniejsze biblioteki cyfrowe

Data rozpoczęcia: 2022-07-01
Data zakonczenia:

Ze statystyk za rok 2021 wynika, że w Polsce wzrosła liczba wypożyczeń książek. Przypominamy, że w tym okresie biblioteki działały hybrydowo ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik wypożyczeń w skali kraju w 2021 roku wzrósł dokładnie o 14,9%. O 20,5%  zwiększyła się liczba bibliotek, które oferują zdalny dostęp do licencjonowanych zbiorów. Przekładając to na konkretne liczby, w 2021 roku w bibliotekach wypożyczono 89,1 mln woluminów i 2,7 mln zbiorów specjalnych.

Biblioteka Narodowa podała, że prawdziwy boom dotyczył zbiorów elektronicznych. Szacuje się, że w minionym roku pobrano je 34,2 mln razy. Jeszcze trochę i wyszłoby na to, że każdy Polak otworzył w komputerze jedną pozycję elektroniczną. To wzrost o 62,2% r/r.

Przypominamy, że nasi użytkownicy również mogą korzystać z zasobów online, czyli z Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej, gdzie znajdą unikalne zbiory. Jesteśmy najlepszym przykładem na to, jak bardzo rośnie popularność elektronicznych zasobów.

Jako że łączymy tradycję i nowoczesność, zapraszamy do odwiedzenia nowej siedziby Biblioteki Głównej przy pl. Jana Metziga 25 w Lesznie. Sami przekonajcie się, co może zaoferować współczesna biblioteka.

Łukasz Domagała