Aktualności Dodano: 14 lipca 2021

Wybitny polski reżyser gościem Biblioteki Ratuszowej

Data rozpoczęcia: 2021-07-24 18:00
Data zakonczenia: 2021-07-24 21:00

Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z wybitnym polskim reżyserem i pisarzem - Januszem Majewskim - połączone z przeglądem filmów reżysera i prezentacją jego książek. Reżysera spotkać będzie można 24 lipca 2021 r., o godz. 18:00 w Bibliotece Ratuszowej. Po zakończonym spotkaniu odbęda się projekcje filmowe w Bibliotece Ratuszowej. Udział bezpłatny!

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na profilu Facebook Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie.

 

Program projekcji filmowych:
Opus Jazz (1963) - Krótki film dokumentalny, stanowiący zapis próby kwintetu Andrzeja Kurylewicza w studiu nagrań.

Jazz in Poland (1964) - Odcinek specjalny niemieckiego programu telewizyjnego „Jazz – gehört und gesehen” gościnnie zrealizowany w Warszawie. Program pod tytułem „Jazz in Poland” prezentował dokonania najważniejszych wykonawców krajowej sceny jazzowej.

Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy (2015) - Film fabularny. Ciechocinek, koniec lat 50. XX wieku. Puzonista jazzowy Fabian po powrocie z Anglii zakłada jazzband. Do zespołu jako wokalistka dołącza Modesta, w której Fabian zakochuje się. Pewnego dnia dziewczyna znika. 
 
 
Janusz Majewski - absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (1955 r.) i Wydziału Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1960 r.). Zaczynał jako autor scenografii filmowych. W 1961 roku zrobił swój pierwszy zawodowy film dokumentalny "Zabawa". W kolejnych latach zrealizował kilkanaście filmów krótkometrażowych różnych gatunków. Wiele z nich zostało nagrodzonych na międzynarodowych festiwalach ("Album Fleischera", Golden Gate na festiwalu w San Francisco za najlepszy film o wojnie, "Pojedynek" na festiwalach w Buffalo, Vancouver, Cork, Montrealu, Edynburgu). W filmie fabularnym zadebiutował "Sublokatorem". Od tamtej pory wyreżyserował ponad 30 filmów fabularnych, m.in. "Czarną suknię" (z Idą Kamińską i Aleksandrą Śląską, nagrodzony w Pradze za reżyserię), "Lokis. Rękopis profesora Wittembacha", "Zazdrość i medycynę", "Zaklęte rewiry", "Sprawę Gorgonowej", "Lekcję martwego języka", "C.K. Dezerterów", "Złoto dezerterów". Autor scenariuszy do swoich filmów. Realizował także filmy telewizyjne, seriale i spektakle Teatru TV. Nagradzany na festiwalach filmowych m.in. za "Sublokatora", "Zaklęte rewiry", "C.K. Dezerterów" i "Złoto dezerterów". W 1987 roku został profesorem nadzwyczajny sztuki filmowej. W latach był 1983 - 1990 prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich,a w latach 1987 -1991 członkiem Komitetu Kinematografii.
 
Spotkanie jest częścią projektu pn. Poezja Jazzu dofinansowanego w ramach Programu Partnerstwo dla Książki ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.