Aktualności Dodano: 01 września 2022

Wystawa filatelistyczna z okazji jubileuszu

Data rozpoczęcia: 2022-09-01

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie serdecznie zaprasza na wystawę filatelistyczną pn. "70 Lat Działalności Koła PZF w Lesznie". Ekspozycję, która została umieszczona w budynku Biblioteki Głównej (na drugim piętrze), można zwiedzać od 1 do 20 września br.

Filateliści prezentują na wystawie wybrane eksponaty na 50 planszach:
- związane z historią poczty: "Historia poczty w Lesznie" oraz "Historia poczty we Wschowie".
- historia organizacji przewozu korespondencji pocztami specjalnymi: balonem, szybowcem, sterowcem, dyliżansem.
- historia samochodu na znaczkach pocztowych,
- tematyczne: "M. Kopernik w filatelistyce", "Mosty, mój zawód, moje hobby".

W gablotach natomiast przedstawiona jest bardzo bogata kolekcja (wybranych) medali zdobytych przez leszczyńskich filatelistów na Światowych, Ogólnopolskich i Krajowych Wystawach Filatelistycznych. Jest też gablota przedstawiająca "Ciekawostki Filatelistyczne". Wśród nich zobaczymy m.in. znaczki na foliach złotych, srebrnych, znaczek z Ukrainy: "Wyspa Węży 2022", wersja F i V oraz nowość:"Księstwo Liechtenstein" - znaczek kodowany (die kryptobriefmarke).

Ponadto od 1 września do 31 października 2022 roku potrwa konkurs na eksponat tematyczny: fauna, flora, sport, historia, wielcy Polacy, kosmos itp. na znaczkach pocztowych. Konkurs jest adresowany do dzieci i młodzieży. Regulamin konkursu znaleźć można na stronie www.pzfpoznan.pl. Filateliści leszczyńscy na terenie wystawy wyłożyli znaczki i karty pocztowe, które można wykorzystać do opracowania eksponatu.

Magdalena Woźna