Aktualności Dodano: 02 sierpnia 2022

Ku chwale Bohaterom

Data rozpoczęcia: 2022-08-02
Data zakonczenia:

Z okazji 78. rocznicy Powstania Warszawskiego w Bibliotece Ratuszowej odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które podczas zrywu niepodległościowego w 1944 roku zagrzewały Powstańców do walki.

„Pierwsza Brygada”, „Pałacyk Michla”, „ Szara piechota” to tylko niektóre z utworów, które w poniedziałek 1 sierpnia wykonali uczestnicy wydarzenia. O oprawę muzyczną zadbał zespół w składzie: Aleksandra Zabłocka, Przemysław Maćkowiak i Rafał Kołak. W ramach obchodów upamiętniających wybuch Powstania, na ekranach w Bibliotece Głównej oraz Bibliotece Ratuszowej, przez cały dzień wyświetlana była wystawa pt. "Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę".

Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN Centrala w Warszawie i przedstawia podstawowe informacje o powstańczym zrywie w naszej stolicy w sierpniu i we wrześniu 1944 roku. Jest pierwszą – w całości kolorową – wystawą o Powstaniu Warszawskim, dzięki kunsztownemu procesowi koloryzacji zdjęć czarno-białych dokonanemu przez Mikołaja Kaczmarka. Zaprezentowane na wystawie fotografie pochodzą ze zbiorów m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Polskiej Agencji Prasowej, Ośrodka KARTA i kolekcji prywatnych.

Magdalena Woźna