Aktualności Dodano: 26 Marca 2021

Wybitny dermatolog z Osiecznej

Data rozpoczęcia: 2021-03-26
Data zakonczenia:

Czy wiecie, czym jest mikologia? Jeżeli nie, dowiecie się tego z naszego tekstu. Tą właśnie dziedziną zajmował się prof. dr Jan Alkiewicz z Osiecznej. Jednak jego główną specjalizacją była dermatologia. Dr. Alkiewicza wspominamy w 125. rocznicę jego urodzin.

Urodził się 26 marca 1896 r. w Osiecznej. Tam też uczęszczał do szkoły podstawowej, a w Lesznie - do gimnazjum. Studia medyczne rozpoczął w 1916 r. we Wrocławiu, a następnie kontynuował je w Monachium i Poznaniu. W tym ostatnim mieście został lekarzem i obronił tytuł doktora nauk medycznych.

W okresie studiów wziął udział w Powstaniu Wielkopolskim - służył w powstańczym szpitalu we Wrześni.

W 1924 r. podjął pracę w Klinice Dermatologii Uniwersytetu Poznańskiego, a od 1933 r. został również ordynatorem oddziału dermatologicznego w Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu. Nieprzerwanie doskonalił się w tej dziedzinie, współpracując ze znanymi w Niemczech dermatologami.

W okresie II wojny światowej został wysiedlony ze stolicy Wielkopolski. Zamieszkał w Warszawie, tam też pracował w Państwowym Instytucie Higieny oraz wykładał medycynę na Tajnym Uniwersytecie Warszawskim.

Właśnie w okresie warszawskim zajął się mikologią, czyli nauką o grzybach. Tę wiedzę, już po wojnie, przeniósł na grunt poznański. W stolicy Wielkopolski powrócił wprawdzie na stanowisko ordynatora w Szpitalu Miejskim im. J. Strusia, ale też zorganizował i szefował Pracowni Mikologicznej. Została ona następnie zamieniona w Zakład Mikologii Lekarskiej Akademii Medycznej w Poznaniu, jedyny taki w Polsce. J. Alkiewicz był autorem 103 prac naukowych. Zmarł 25 marca 1979 r. w Poznaniu. Spoczął na cmentarzu junikowskim.

Osieczna pamięta o prof. dr. Janie Alkiewiczu, choć wyfrunął on z niej jeszcze w latach młodzieńczych. W mieście jest poświęcona mu tablica pamiątkowa i wciąż wspomina o nim regionalna prasa. Na jego temat znajdziesz interesujące pozycje w katalogu MBP w Lesznie. Warto pod tym kątem przeszukać również Leszczyńską Bibliotekę Cyfrową.

Łukasz Domagała