Aktualności Dodano: 30 czerwca 2022

Czerpią radość z czytania i dyskusji o literaturze

Data rozpoczęcia: 2022-06-30
Data zakonczenia:

W środę 29 czerwca w Bibliotece Ratuszowej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Klubowicze tym razem omawiali gorące jak pogoda tego dnia zagadnienie – walkę z systemem. Punktem wyjścia do rozważań była książka „Korporacja”, której autorem jest Max Barry. Jej główny bohater rozpoczyna pracę w dużej firmie, w której jak się szybko okazuje, nie ma człowieka, a są Zasoby Ludzkie. Obserwując każdego dnia absurdalne zachowania pracowników (podyktowane przez system korporacyjny), zdaje sobie sprawę, że uczestniczy w czymś w rodzaju eksperymentu, który odziera ludzi z ich godności. Bohater książki postanawia podjąć walkę i obnażyć panujące w korporacji irracjonalne zasady postępowania.

- Cieszę się, że omawiamy książkę o takiej tematyce, ponieważ nigdy nie pracowałam w korporacji i do tej pory nie miałam nawet pojęcia, na czym to polega. Ta lektura wiele mi wyjaśniła, aczkolwiek osobie w moim wieku nie jest łatwo pojąć te mechanizmy – mówiła podczas spotkania jedna z czytelniczek.

- Pracowałam w korporacji przez wiele lat, dlatego mam porównanie. Autor książki bardzo przerysował ten system. Oczywiście wiele elementów się pokrywa, ale część jest bardzo wyolbrzymiona i przedstawia korporację w złym świetle. Natomiast ja bardzo chwaliłam sobie pracę w dużej firmie. Cieszę się, że mogłam podzielić się z innymi klubowiczkami moimi doświadczeniami i opowiedzieć im także o dobrej stronie tego systemu. To jest właśnie istota tych spotkań – wymiana poglądów i rzeczowa dyskusja na tematy, które dla jednych są bardziej znane, a dla innych mniej. Mam wrażenie, że zawsze wychodzę stąd trochę mądrzejsza – z uśmiechem komentowała na gorąco inna klubowiczka.

Po raz kolejny spędziliśmy miłe popołudnie w gronie osób, których łączy czerpanie przyjemności z czytania i dyskusji na temat literatury.

Przypominamy, że było to ostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przed przerwą wakacyjną. Na następne zapraszamy od września. O dokładnym terminie oraz kolejnej pozycji do przeczytania będziemy informować w naszych mediach społecznościowych.

Życzymy zaczytanych wakacji!

Magdalena Woźna