Aktualności Dodano: 02 sierpnia 2022

Węgla nie zabraknie!

Data rozpoczęcia: 2022-08-02
Data zakonczenia:

"Panorama Leszczyńska" donosi, że czarnego złota jest pod dostatkiem. Co tam jednak opał, kiedy na życie pewnego mieszkańca Leszna czyha jakiś szalony piekarz. Witamy w sierpniu 1982 roku.

Zaczynamy od zmian w centrum Rydzyny.

Trwają tu prace nad renowacją starej zabudowy. Ostatnio przystąpiono do remontu sali gimnastycznej, mieszczącej się w starym kompleksie budynków Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz do kapitalnego remontu Gminnego Ośrodka Kultury w Rynku. Trudno przewidzieć kiedy prace te zostaną zakończone, bowiem władze miasteczka ciągle borykają się z trudnościami finansowymi. Ale troska o zabytki, jaką prezentuje Rydzyna naprawdę cieszy - czytamy w wydaniu "PL" z 1 sierpnia 1982 roku.

Kiedy w 2022 roku wszyscy będą martwić się, czy zimą nie zabraknie węgla, w 1982 roku jest go pod dostatkiem.

W czerwcu br. na niezłym poziomie utrzymywało się zaopatrzenie ludności województwa w węgiel. Sprzedano bowiem dwa razy więcej opału niż w czerwcu ub. roku. Zapasy węgla kamiennego na koniec ubiegłego miesiąca wynosiły w Leszczyńskiem 20,3 tys. ton i były ponad ośmiokrotnie większe niż przed rokiem.

W Rawiczu przybywa sklepów.

Dwie nowe placówki handlowe powstają w Rawiczu, obie przy ul. Wojska Polskiego. Sklep spółek polonijnych rozpoczął działalność handlową w połowie lipca br. We wrześniu otwarta zostanie placówka „Pewexu". Oddanie do użytku nowych sklepów wynika z planu rozwoju sieci handlowej miasta Rawicza.

Do "PL" pisze niejaki pan Ignacy z Leszna. Wysnuł przypuszczenie, że ktoś może czyhać na jego życie, a to za sprawą… pieczywa.

Parę dni temu zakupiłem w pawilonie spożywczym na osiedlu Przyjaźni bułki. Jakie było moje zdziwienie, kiedy w trakcie ich konsumpcji znalazłem w bułce stalowy wiór. Wraz ze mną bułki jadł mój mały wnuczek. Znając jego apetyt i niefrasobliwość przy jedzeniu przekonany jestem, że ostry wiór dokonał by w jego przełyku sporo... E, lepiej nie kończyć. Jakby tego było mało, parę dni później ponownie znalazłem w świeżej bułce stalowy wiór.

Chcesz wiedzieć, z jakimi problemami spotykali się mieszkańcy naszego regionu 40 lat temu? Sprawdź "Panoramę Leszczyńską" dostępną w Leszczyńskiej Bibliotece Cyfrowej.

W cytatach zachowano oryginalną pisownię.

Łukasz Domagała