Aktualności Dodano: 19 stycznia 2024

Bez uczciwości i praworządności nic się nie uda

Data rozpoczęcia: 2024-01-19
Data zakonczenia:

W czwartek, 18 stycznia, gościem Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25) był człowiek, który jest chodzącą historią III RP - marszałek Józef Zych. - Konstytucję uchwalało dwanaście różnych ugrupowań. Tyle było ich wtedy w Sejmie! Mieliśmy siedem jej propozycji. I się udało! I razem śpiewaliśmy wtedy Hymn... Było poczucie wspólnoty - opowiadał z sentymentem weteran polskiego parlamentaryzmu. 

Spotkanie zorganizowano w związku z przypadającą w niedzielę, 21 stycznia, 150 rocznicą urodzin Wincentego Witosa, legendarnego działacza ludowców. Rok 2024 - decyzją Sejmu RP - jest Rokiem Witosa. Doktor prawa Józef Zych brał czynny udział w bezprecedensowym procesie uniewinniającym Witosa i wszystkich skazanych przed ponad 90 laty w procesie brzeskim. 

Marszałek razem z trzema prezydentami Leszna - Łukaszem Borowiakiem, Piotrem Jóźwiakiem i Tomaszem Malepszym (obecnie Przewodniczący Rady Miejskiej Leszna) wizytę w LGK zaczęli od krótkiego zwiedzania. Zajrzeli do sekcji brydżowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która wyjątkowo grała w Salonie Maciejewskich, a nawet zasiedli do brydżowego stolika na krótkie szkolenie. 

- Nie, nie grałem. Nigdy nie miałem na takie rzeczy czasu… - wzdychał szacowny gość. 

Na prośbę seniorów zapozował z nimi do wspólnego zdjęcia i w Pasażu kultury LGK zajrzał na wystawę dokumentów związanych z Traktatem wersalskim, który włączył Leszno w granice II RP.  

Spotkanie w Sali audiowizualnej poprowadził Piotr Jóźwiak, wiceprezydent Leszna. Było niezwykłe. Gość, którego wszystkich funkcji i tytułów nie sposób streścić w kilku zdaniach przeprowadził kilkadziesiąt osób zebranych w sali przez ostatnie trzydzieści lat polskiego prawa i polityki. Zaczął od słynnej sprawy Witosa, opowiadał o spotkaniach z Janem Pawłem II, o relacjach z ludźmi ze światowej polityki i kuluarach uchwalania Konstytucji RP. Obdarowano go znaczkiem z Wincentym Witosem i wieloma książkami a niemal wszyscy goście chcieli mieć zdjęcie z jednym z najbardziej szanowanych polskich polityków. 

- Bez uczciwości i praworządności, nic się nie uda -  mówił między innymi marszałek. 

Józef Zych był kiedyś posłem Ziemi Leszczyńskiej i z tego powodu dość często bywał w mieście. 

 

Alicja Muenzberg-Czubała