Aktualności Dodano: 22 czerwca 2021

Ogólnopolski konkurs na rysunek satyryczny - zmiana terminu nadsyłania prac

Data rozpoczęcia: 2021-09-30
Data zakonczenia:

Ogólnopolski konkurs na prasowy rysunek satyryczny pt. „Samo życie” z okazji 100. rocznicy urodzin Henryka Derwicha – rysownika i karykaturzysty.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie wraz z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury oraz Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu zapraszają do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie prasowym na rysunek satyryczny pt. „Samo życie”.

Termin nadsyłania prac – do 30 września 2021 r.. Szczegóły w regulaminie.

Henryk Derwich urodził się 23 października 1921 roku w Sulminie, zm. 13 października 1983 roku w Poznaniu.

Przez wiele lat był związany z Lesznem. Tutaj chodził do ochronki, uczył się w szkole powszechnej i muzycznej oraz gimnazjum Komeńskiego. Mieszkał w Lesznie także po II wojnie światowej, po powrocie z Bawarii, przy ul. Królowej Jadwigi (kamienica nadal należy do rodziny), aż do ślubu z Danielą Cholewczyńską w 1956 roku. Ojczym Henryka - Józef Poprawski - był żołnierzem 17. Pułku Ułanów.

Henryk Derwich debiutował 16 marca 1946 r., w „The Go Devil Weekly Pictorial”, amerykańskiej gazecie ukazującej się w strefie okupacyjnej Niemiec. Polski debiut prasowy miał na początku 1947 r., w „Expressie Wieczornym” w Warszawie. 

Podczas studiów w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu podjął współpracę z redakcjami poznańskich czasopism: najpierw z „Głosem Wielkopolskim”, a później z „Expressem Poznańskim”, z którym był związany najdłużej, bo ponad 30 lat. Współtworzył tygodnik satyryczny „Kaktus” (1957–1960) oraz współpracował (od momentu powstania 1 maja 1957 r.) z Telewizją Poznań m. in. w programach „Niedzielna Biesiada” i „Co to jest?”. Rysował także dla wielu czasopism w kraju (np. „Dziennik Zachodni”) i za granicą („Brnensky Vecernik”). 

Okazjonalnie zajmował się także ilustratorstwem, scenografią i wielkoformatową grafiką reklamową.