Aktualności Dodano: 18 maja 2023

Czytacze, czyli zaczytaj się na zabój

Data rozpoczęcia: 2023-05-18
Data zakonczenia:

Leszczyńska Galeria Książki to miejsce, w którym chcemy inspirować innych, zwłaszcza do rozkochiwania się w świecie literatury. W czwartek 18 maja 2023 roku odbyły się w bibliotece warsztaty edukacyjne w ramach projektu „Czytacze, czyli zaczytaj się na zabój”.

Jego inicjatorkami są Ewa Agata Janicka Elsner i Karola Pawełska (we współpracy z Wydawnictwem Frajda), które za cel postawiły sobie zachęcanie najmłodszych do czytania książek. W zajęciach wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 w Lesznie.

- Podczas dzisiejszych zajęć czytałyśmy fragmenty książki „Maja i tajemnicza szuflada” Agnieszki Krawczyk. Przerywałyśmy jednak w momencie, gdy akcja dobiegała do punktu kulminacyjnego i proponowałyśmy, by dzieci same wymyśliły i dopowiedziały zakończenie, jakie ich zdaniem się nasuwa. Przeprowadziłyśmy również wspólną, burzliwą dyskusję, rozważyliśmy różne możliwości i robiłyśmy przerwy na małe co nieco. Po przerwie czytaliśmy dalej (w rolę lektorów wcieliły się w tej części uczniowie) i sprawdzałyśmy jak blisko lub jak daleko poszybowała ich wyobraźnia od zamysłu autora czy autorki książki. Na koniec było zadanie plastyczne – zilustrować dalsze losy Mai, książkowej bohaterki pierwszej części zajęć – tłumaczyła jedna z prowadzących.

Zajęcia prowadzone przez ten energiczny kobiecy duet, mają przywrócić wiarę w czytanie, odczarować je, pokazać, że to może być także doskonała zabawa i sposób na lepsze zrozumienie świata. Warsztaty mają również uczyć dzieci pracy w grupie i integrowania się z innymi uczestnikami.

Magdalena Woźna