Aktualności Dodano: 17 marca 2020

Dawnych ogłoszeń czar

Data rozpoczęcia: 2020-03-17
Data zakonczenia:

Dawne ogłoszenia urzekają ciekawym językiem i niebanalnym podejściem do odbiorcy. Jedne zaskakują, inne bawią, wzbudzają zainteresowanie. Z pewnością pokazują, jak funkcjonowali mieszkańcy Leszna w latach 1918-1939, w czasach rozwoju miasta, kiedy rodziła się prywatna inicjatywa.

„Fabryka kapeluszy poszukuje kilku sprytnych i pojętnych dziewcząt”, „Zważcie różnice pomiędzy zelówkami skórzanymi a podeszwami i obcasami kauczukowymi”. Stare gazety są prawdziwym wehikułem wiedzy i kopalnią informacji o życiu miasta. Czego można się z nich dowiedzieć? Kto i gdzie otworzył firmę, co oferował, kto zachęcał najniższą ceną, a kto rzetelną obsługą. Oprócz tego cała masa różnorodnych ogłoszeń - kulturalnych, gastronomicznych, motoryzacyjnych, ciekawe czcionki, wykonane ręcznie grafiki. Prawdziwe unikaty, które warto obejrzeć.

Zamieszczone materiały pochodzą ze zbiorów Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej, ukazywały się w prasie regionalnej okresu międzywojennego m.in. w „Głosie Leszczyńskim”, „Orędowniku Powiatu Leszczyńskiego”, „Orędowniku Powiatu Gostyńskiego.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy. Sentymentalna podróż do świata dawnych reklam i ogłoszeń zajmie tylko 5 minut. To sama esencja, bez wychodzenia z domu, bez przeszkód logistycznych i czasowych.