Aktualności Dodano: 25 lutego 2024

Otwarli się! - wernisaż młodych Leszna

Data rozpoczęcia: 2024-02-25
Data zakonczenia:

Kilkudziesięciu twórców, blisko setka prac i pół setki gości wzięło udział w sobotnim wernisażu artystycznym ,,Przestrzeń otwarta’’ organizowanym wraz z Młodzieżową Radą Miasta Leszna. - Twórcy wszystkich prac bardzo nam zaimponowali. Robicie wspaniałe rzeczy. Pięknie dziękujemy, że zechcieliście wziąć udział w naszej wystawie - mówił ze sceny radny Mikołaj Zalesiński.

To był rollercoaster. Ostatnie prace na wernisaż trafiły raptem kilkanaście minut przed uroczystością. Gdy na Sali audiowizualnej zbierali się już goście, w holu trwały jeszcze gorączkowe przygotowania ram wystawowych. Było warto. Na stołach, sztalugach i oparte o ściany stanęły dziesiątki prac: wiersze, obrazy, wyszywanki, szkice, fotografie, a nawet rękodzieła (gościnnie wsparli młodych i seniorzy z Sekcji rękodzieła Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lesznie). Tytuł wystawy - ,,Przestrzeń otwarta’’ miał przede wszystkim nie ograniczać i więzów na prezentacji nie czuć wcale. W sobotę gościom wernisażu dano najpierw półtora godziny na zapoznanie się z dziełami i oddanie trzech głosów na swoje ulubione prace (w konkursie brało udział 14. twórców z czego najmłodszy ma zaledwie 12 lat), a potem zaproszono na mały koncert. Gdy na scenie Katarzyna Kosik kiwała palcem śpiewając za Markiem Grechutą: ,,Nie dokazuj, miła nie dokazuj…’’, w sali NGO liczono głosy. Do konkursu stanęli: Karolina Dopierała, Asia Dobiała, Zuzanna Kowalska, Aleksandra Owoc, Matylda Jaruzel, Marta Jokiel, Sara Majchrzak, Mateusz Jokiel, Iga Linka, Magdalena Bresińska, Anna Andrzejewska, Julka Józefiak, Teresa Sobczyńska i osoba chcąca pozostać anonimową. Decyzją wernisażowych gości przyznano dwa drugie miejsca „ex aequo” - Zuzannie Kowalskiej i Joannie Dobiałej a zwycięzcą plebiscytu została Karolina Dopierała. 

Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni, a ich niezwykłe prace będzie można jeszcze kilka dni oglądać na drugim piętrze LGK. 

 - Bardzo dziękujemy za piękną międzypokoleniową współpracę z Leszczyńską Radą Seniorów i Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Liczymy na więcej wspólnych przedsięwzięć - deklarowała radna MRML Aleksandra John.  

Z Kosik wystąpili: Jakub Chwastyniak, Julia Glapiak i Jan Wyrwiński. 

Alicja Muenzberg-Czubała