Aktualności Dodano: 11 października 2018

Podróż po kresach z ks. Jarosławem Wąsowiczem

Data rozpoczęcia: 2018-10-11
Data zakonczenia:

Spotkanie z ks. dr. Jarosławem Wąsowiczem odbyło się w Bibliotece Ratuszowej, gdzie ks. Wąsowicz zaprezentował swoją najnowszą książkę „Maryja z Ostrej Bramy. Strażniczka polskich Kresów” - album poświęcony kresom. Kapelan kibiców zabrał zebranych w niezwykłą podróż po Wilnie i Wileńszczyźnie. Opowieść o współczesnej Litwie i Polakach tam mieszkających wywarła ogromne wrażenie na słuchaczach. Niie zabrakło ciekawostek i anegdot związanych z działalnością ks. Wąsowicza za wschodnią granicą Polski. Na spotkanie przybyli także dawni mieszkańcy tych terenów oraz obecni mieszkańcy Wilna.

Ks. dr Jarosław Wąsowicz jest salezjaninem, gorliwym czcicielem Maryi, duszpasterzem kibiców oraz inspiratorem i organizatorem dorocznej Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców na Jasną Górę, której jubileuszowa X edycja odbyła się w 2018 r.

Bogato ilustrowany album autorstwa ks. Jarosława Wąsowicza przedstawia historię, kult i cuda związane z obrazem Matki Bożej z Ostrej Bramy, ze szczególnym uwzględnieniem koronacji tego cudownego wizerunku w 1927 r., podczas którego obecni byli najwyżsi dostojnicy kościelni i państwowi, z marszałkiem Józefem Piłsudskim na czele.

W albumie przypomniano historię koronacji obrazów maryjnych, która sięga XVI wieku. Opisano też dzieje Ostrej Bramy, która stała się jednym z polskich narodowych sanktuariów. Szczegółowo przedstawiono okoliczności koronacji obrazu Matki Miłosierdzia. Ostatnia część książki dotyczy postaci Józefa Piłsudskiego, w kontekście jego osobistego kultu Matki Bożej Ostrobramskiej, który mocno wiązał się z jego wileńskim patriotyzmem.