Aktualności Dodano: 16 stycznia 2020

Tak powstało Leszno

Data rozpoczęcia: 2020-01-16
Data zakonczenia:

16 stycznia w Bibliotece Ratuszowej oficjalną premierę miała niezwykła publikacja napisana przez Agnieszkę Glapiak, dziennikarkę, autorkę reportaży i programów publicystycznych, współautorkę książek opisujących osobliwości polskich gmin, miast i miasteczek.

Książka adresowana jest do dzieci w wieku szkolnym. Akcja, która rozpoczyna się pierwszego dnia wakacji, osnuta jest wokół perypetii czwórki przyjaciół z ulicy Lipowej. Tam właśnie swój początek ma Leszno. Jest w niej wyprawa do wiatraka „koźlaka”, znalezienie starej mapy i odkrycie skrywanej przez nią tajemnicy. Jest też podróż w czasie do średniowiecza, kiedy powstawało państwo polskie i Leszno. Wszystko w uwielbianej przez dzieci konwencji przygodowej. Co istotne, w fabułę wplecione zostały ważne informacje dotyczące historii miasta i jego legendarnych początków. Pojawia się orszak czeskiej księżniczki Dobrawy i rycerz Wieniawa walczący z turem, który za swój bohaterski czyn otrzymał wieś Leszczynę. Całość została przepięknie zilustrowana przez Karolinę Kucharską

W spotkaniu udział wzięli: Prezydent Łukasz Borowiak, Wiceprezydent Piotr Jóźwiak, Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Malepszy, radni, osoby działające w sferze kultury i edukacji oraz dzieci z leszczyńskich szkół. Częścią promocji było przedstawienie teatralne oparte o tekst Agnieszki Glapiak, a przygotowane przez młodzieżową grupę działającą pod kierunkiem Ewy Halatyn.

Książka ukazała się z okazji 100. rocznicy powrotu Leszna do Macierzy. Sfinansowana została ze środków Miasta Leszna. Wydawcą jest Miejska Biblioteka Publiczna.