Aktualności Dodano: 17 Grudnia 2019

Wieczór autorski Stanisława Kruka

Data rozpoczęcia: 2019-12-17
Data zakonczenia:

Stanisław Kruk od kilkunastu lat związany jest ze środowiskiem literackim Leszna i regionu. W dorobku ma pięć, dobrze wydanych i znakomicie zilustrowanych tomów poetyckich. 17 grudnia, po dwuletniej przerwie, w Bibliotece Ratuszowej ponownie wybrzmiały jego wiersze.

Poeta w swojej  narracji zwracał uwagę na to, co było genezą jego utworów. Prawie nigdy nie rodzą się one z wewnętrznego doświadczenia, choć naturalnie jest ono niezbędne w procesie tworzenia. Za każdym tekstem stoi jakiś epizod, zdarzenie, przeżycie. Tworzywa i inspiracji dostarcza mu obserwacja świata i ludzi, często natura. Za pomocą słowa wizualizuje szczególne momenty, chwyta je i przekłada na poetyckie skróty i metafory.

Podczas wieczoru autorskiego Stanisław Kruk zaprezentował publiczności kilka najnowszych utworów oraz wiersze wcześniejsze. Porusza w nich tematy takie jak samotność, upływ czasu, miłość, dotyka też spraw bieżących. Choć jego twórczość bywa przygnębiająca, urzeka głębią emocji. Jej przekaz doskonale wzmacniała muzyka Brona Saegera. Gitarzysta i wokalista wykonał kilka piosenek opracowanych specjalnie do wierszy poety, które z pewnością przypadły do gustu fanom poezji śpiewanej.

Organizatorami wieczoru poetyckiego była Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie, leszczyński Oddział Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Urząd Miasta Leszna.