Aktualności Dodano: 05 czerwca 2024

Z planszówkami w dorosłość!

Data rozpoczęcia: 2024-06-05
Data zakonczenia:

W poniedziałek, 3 czerwca, w Leszczyńskiej Galerii Książki odbyły się wyjątkowe warsztaty dla pracowników ośrodków pomocy społecznej, powiatowych ośrodków pomocy rodzinie i kadr pieczy zastępczej południowej Wielkopolski. Uczono się grać w planszówki (sic!). 

Organizatorami warsztatów były Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu i Fundacja Robinsonowie z Warszawy. To jeden z elementów pięcioletniego programu wspomagającego młodzież w pieczy zastępczej w usamodzielnianiu się. Poniedziałkowe szkolenie propagowało gry planszowe, jako pomoc w budowaniu odwagi młodych ludzie bez wsparcia biologicznych rodziców w mierzeniu się ze światem. 

- Gry są najstarszą znaną ludzkości metodą pomagającą zdobywać nowe doświadczenia i umiejętności - zaczęła Agnieszka, działaczka Fundacji. - Jakiekolwiek znaleziska archeologiczne w którejkolwiek części świata i dotyczące którejkolwiek kultury - wszystkie natrafiają koniec końców na zestaw kamyków, kościanych figurek, kamiennych plansz do gry. Robimy więc to więc od zawsze. Współczesne badania naukowe dowodzą, że planszówki pomagają zmierzyć się próbnie z wieloma trudnościami i podczas zabawy zdobywać umiejętności radzenia sobie z nimi. 

Po części teoretycznej uczestnicy szkolenia zostali zaproszeni do gry. Wspólnie uczyli się grać między innymi w autorską grę stworzoną przy pomocy podopiecznych Fundacji Robinsonowie - ,,,Samodzielni Robinsonowie’’. Każda z placówek otrzymała w prezencie tę grę. 

- Polecamy też inne gry - przekonywała Dominika, druga z działaczek Fundacji. - Nie są wcale drogie. Niektóre kosztują około 30 złotych, a wspólne granie jest bezcenne. Nie było naszych Robinsonów, a ludzie grali. Bo gra to jedno, ale jeszcze ważniejsze jest to co dzieje się między nami w jej trakcie. Gorąco polecamy…  

I my. Zapraszamy do Leszczyńskiej Galerii Książki. W Wypożyczalni dla dzieci i Wypożyczalni dla młodzieży czeka na Was, drodzy Czytelnicy, mnóstwo gier planszowych. 

(Al)