Aktualności Dodano: 06 kwietnia 2018

80 lat historii Klubu Sportowego "Unia" Leszno

Data rozpoczęcia: 2018-04-06
Data zakonczenia:

Wernisaż wystawy, którego pierwsza część odbyła się w Galerii Dworcowej na dworcu PKP w Lesznie, przyciągnął ikony leszczyńskiego żużla, w tym Romana Jankowskiego, aktualnego trenera klubu. Wystawę otworzył dyrektor MBP w Lesznie Andrzej Kuźmiński, głos zabrała również dyrektor Archiwum w Lesznie p. Elżbieta Olender. O wystawie mówił jej współautor p. Wiesław Dobruszek. Władze Miasta Leszna reprezentował wiceprezydent Adam Mytych. W imieniu klubu głos zabrał Roman Jankowski. Na wersnisażu była równiez dostępna maskotka klubowa. O 12.00 w Archiwum Państwowym w Lesznie rozpoczęła się dalsza część uroczystości, gdzie pojawiły się inne osobistości związane z klubem, m.in. Stanisław Przybylski, Zdzisław Dobrucki, Zbigniew Jąder i Bernard Jąder.

Wystawa będzie czynna od 6 kwietnia 2018 r. w Galerii Dworcowej. Materiały wykorzystane na ekspozycji pochodzą z Archiwum Państwowego oraz od osób prywatnych. Druga część ekspozycji prezentowana jest w budynku Archiwum Państwowego w Lesznie przy ul. Solskiego.

Unia Leszno to najbardziej utytułowany polski klub żużlowy z Leszna. Na swoim koncie posiada jednak 15 tytułów mistrzowskich. Ostatni raz zwycięstwem klub cieszył się w ostatnim rozegranym sezonie (2017).