Dyskusyjny Klub Książki

Od początku 2014 roku szukaliśmy młodych ludzi lubiących czytać i rozmawiać,chętnych do założenia Młodzieżowego Klubu Książki.

Spotkanie inauguracyjne odbyło się 8 lutego  2014 r. w Wypożyczalni dla dzieci i młodzieży, uczestniczkami były  uczennice leszczyńskich gimnazjów. Okazało się, że pasja czytania i dzielenia się wrażeniami z lektury, a także chęć poznania nowych ludzi drzemie w młodzieży. Zebrała się stała grupa, chcących spotykać się w soboty w bibliotece.

Formuła spotkań jest luźna i ma sprzyjać swobodnym rozmowom o lekturze. Klub gromadzi  entuzjastów różnej literatury, są pasjonaci literatury fantasy oraz lubiący romanse, inni to miłośnicy książek, w których poruszane są problemy wieku dorastania.

Często rozmawiamy o filmach, nie tylko tych zrealizowanych na podstawie książek. Każdy może zabrać głos, ale także ma prawo tylko słuchać. Od 2016 roku klub działa jako oficjalny Dyskusyjny Klub Książki.

DKK to projekt będący integralną częścią wieloletniego ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa i wsparcia sektora książki ph. TU CZYTAMY. Jego realizacja jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program ma na celu upowszechnienie mody na czytanie, aktywizowanie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz udział w życiu literackim naszego kraju poprzez uczestnictwo w dyskusjach na tematy związane z literaturą. Pierwsze kluby zainaugurowały swoją działalność w 2007 r.

Dyskusyjny Klub Książki przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lesznie powstał w styczniu 2008 r. Klubowe spotkania mają charakter kameralnej towarzyskiej rozmowy o literaturze, wydarzeniach kulturalnych, o przeczytanych książkach, a także o tym co warto przeczytać.  Członkowie klubu to osoby, które lubią czytać, dyskutować o książce, to miłośnicy poezji i prozy. Znaleźli tu swoje miejsce wszyscy ci,  którzy chcą aktywnie wykorzystać wiedzę płynąca z lektury, podzielić się swymi wrażeniami lub po prostu miło spędzić czas wśród osób o podobnych zainteresowaniach. Z analizowanych literacko publikacji piszą recenzje. Wśród klubowiczów są osoby, które same są twórcami (Krystyna Grys, Kamila Kampa), ich dorobek zamieszczany jest w licznych publikacjach, jak również wydawany w indywidualnych tomikach poezji.

Dyskusyjny Klub Książki zaprasza wszystkich, dla których książka jest nie tylko kolejną pozycją do czytania, ale jest czymś znacznie ważniejszym, gdyż pobudza do rozmyślań i skłania do refleksji. Każdy odbiera przesłanie książki i losy jej bohaterów poprzez pryzmat swoich własnych przeżyć i doświadczeń, dlatego też spotkania w ramach DKK są znakomitą okazją by podzielić się własnymi emocjami i przemyśleniami na jej temat. Rozmowy o wybranych książkach nie wymagają od uczestniczących w nich pełnej znajomości literatury, są bowiem spontaniczną reakcja do przeczytanej treści. Dają możliwość podzielenia się wrażeniami z innymi, wzbogacając jednocześnie czytelnika o problemy i zagadnienia poruszane w lekturze.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu, a każde z nich poświęcone jest innej książce. Dyskusje i wybrane lektury odnoszą się do najbardziej aktualnych bestsellerów, kryminałów, literatury podróżniczej, biograficznej, historycznej,  a nawet tej traktującej o bieżących wydarzeniach politycznych oraz do utworów uznanych za klasykę literacką.

Wybór książek nie jest całkowicie dowolny. Wojewódzcy koordynatorzy przygotowują listę pozycji proponowanych na dany rok. Z niej klubowicze wybierają tę, którą będą omawiać w danym miesiącu. W obiegu jest 10 egzemplarzy każdego tytułu, które trafiają na dany miesiąc do Biblioteki. 

Charakterystycznym elementem działalności Klubu są spotkania autorskie organizowane nie tylko dla uczestników DKK, ale również dla leszczynian. Na spotkania zapraszane są osoby, które związane są nie tylko z literaturą, ale też polityką, kulturą, a gośćmi już byli: Krzysztof Mroziewicz (2008), Małgorzata Kalicińska 2009), Daniel Odija (2010), Piotr Śliwiński, Maciej Robert, Przemysław Owczarek (2011), Wojciech Kuczok (2012).