Aktualności Dodano: 25 czerwca 2019

Benefis Jerzego Reicha

Data rozpoczęcia: 2019-06-25
Data zakonczenia:

W minioną sobotę swój benefis w Bibliotece Ratuszowej obchodził Jerzy Reich. Nie zabrakło opowieści, anegdot i historyjek. Spotkanie, które przyciągnęło licznych fanów jazzu, prowadził Andrzej Winiszewski, ale obecni byli także Dionizy Piątkowski, Adam Jagodziński i inni. Muzykę tego wieczoru zapewnił zespół Dixie Company. Wieczór zakończyła degustacja tortu, który został przygotowany specjalnie z myślą o benefisie.

Jerzy Reich - emerytowany nauczyciel fizyki w I Liceum Ogólnokształcącym w Lesznie. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kolekcjoner i regionalista. Od blisko 60 lat gromadzi archiwum poświęcone polskiemu jazzowi. W jego zbiorach znajdują się m.in. płyty jazzowe, artykuły z prasy niemuzycznej poświęcone jazzowi oraz liczny zbiór autografów. Autor artykułów o tematyce jazzowej oraz 14 wystaw (1976-2019), które eksponowane były w Lesznie, Poznaniu, Zielonej Górze, Głogowie i Mosinie. Piętnasta wystawa - ja mówi - to stała ekspozycja w miejscu zamieszkania.
Członek Komisji Aero- i Astrofilatelistyki przy Zarządzie Głównym Polskiego Związku Filatelistów. Ponadto niezrównany gawędziarz, określany przez wielu jako chodząca encyklopedia jazzu. Miłośnik kotów i maślanki mrągowskiej.