Aktualności Dodano: 10 listopada 2020

Bogusław Nowak kolejnym „Asem żużlowych torów"

Data rozpoczęcia: 2020-11-10
Data zakonczenia:

Zawodnik, trener, społecznik... Bogusław Nowak w każdej sytuacji sprawdzał się i sprawdza do dziś fantastycznie. Jako jeden ze złotych chłopców trenera Andrzeja Pogorzelskiego, wychowanków gorzowskiego klubu, stał się bardzo szybko nie tylko czołowym zawodnikiem tamtejszej Stali, ale także jednym z najlepszych żużlowców w kraju. Sukcesy odnosił we wszystkich rodzajach rozgrywek, a w roku 1977, jako pierwszy w historii naszego sportu żużlowego, wywalczył tak zwany hat-trick, triumfując w  mistrzostwach Polski indywidualnych, drużynowych oraz w rywalizacji klubowych par. Jako bardzo młody zawodnik został powołany do kadry narodowej i pozostawał w niej przez niemal całą swoją długą i udaną karierę, świetnie godząc uprawianie tego trudnego sportu z niełatwymi studiami.

Mając na koncie szereg wielkich sukcesów, ze srebrnym medalem Drużynowych Mistrzostw Świata włącznie, po kilku tytułach drużynowego mistrza Polski zdobytych ze Stalą Gorzów, w 1985 roku zmienił klubowe barwy, przenosząc się do Tarnowa. Z zespołem tamtejszej Unii wywalczył awans do ekstraklasy, na co kibice "Jaskółek" czekali wiele lat, a później skutecznie bronił z kolegami miejsca wśród najlepszych.

Niestety, w maju 1988 roku, podczas finału Mistrzostw Polski Par Klubowych w Rybniku, Bogusław Nowak doznał ciężkiej kontuzji i od tamtej pory porusza się na wózku. Nie pozwolił jednak, by uraz kręgosłupa i trudna sytuacja życiowa, w jakiej się nagle znalazł, wyeliminowały go z żużlowego środowiska. Dzięki wielkiej determinacji wrócił do żużla. Jako trener wyspecjalizował się w szkoleniu na mini torach, najpierw Tarnowie, a później w Gorzowie i okolicy, na których wychował wielu zawodników, w tym tak znakomitych, jak dwukrotny złoty medalista indywidualnych mistrzostw świata.

Do dziś Boguś, jak wszyscy o nim z serdecznością mówią, prężnie działa na rzecz byłych żużlowców, a także potrzebujących pomocy ludzi związanych z czarnym sportem. Cieszy się poważaniem wśród całej żużlowej braci, a kibice wciąż pamiętają o jego występach na torze i wielkich sukcesach.

O swoim dzieciństwie, sportowej karierze i niezwykłym życiu po jej zakończeniu, Bogusław Nowak opowiada w najnowym wydaniu z serii "Asy żużlowych torów", przygotowanym w formie wywiadu-rzeka, jaki z popularnym Bogusiem przeprowadził redaktor Robert Noga. Pozycję wydała specjalizująca się w publikacjach o sporcie żużlowym leszczyńska Firma Wydawnicza „Danuta”.

Książka ma miękką oprawę oraz 238 bogato ilustrowanych stron, wszystko uzupełnia statystka startów bohatera publikacji, której wydanie zostało dofinanowane przez Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

 

Piotr Motała