Aktualności Dodano: 04 listopada 2019

Debata dotycząca przemian Leszna w latach 1917-1922

Data rozpoczęcia: 2019-11-16 16:00
Data zakonczenia: 2019-11-16 18:00

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do aktywnego udziału w debacie publicznej, organizowanej w dniu 16 listopada 2019 w Sali konferencyjnej leszczyńskiego Ratusza na I piętrze o godzinie 16.00.

Debata podsumuje projekt pn. Leszno 1917-1922. Wolność w pięciu odsłonach i dotyczyć będzie przemian jakich zaznało Leszno w kontekście odzyskania niepodległości. W debacie wezmą udział regionaliści leszczyńscy, prowadzić będą eksperci z Archiwum Państwowego w Lesznie, Muzeum Okręgowego w Lesznie oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do udziału w debacie, przyniesienia pamiątek, dokumentów, zdjęć z tego okresu i podzielenia się własnymi spostrzeżeniami na temat Leszna i jego przemian wolnościowych.

Debata zakończona zostanie otwarciem wystawy poprojektowej, ukazującej Leszno w obiektywie aparatu w kontekście istotnych fenomenów historii odzyskiwania niepodległości. Wystawę przygotowali wolontariusze Leszczyńskiego Klubu Fotograficznego pod kierunkiem Andrzeja Przewoźnego na podstawie realizowanych w projekcie spacerów tematycznych z zakresu edukacji historycznej. Każdy uczestnik otrzyma katalog wystawy i poczęstunek.

Debata jest dostępna dla osób z dysfunkcjami słuchu, będzie ona tłumaczona symultanicznie na język migowy przez Panią Ewę Gano, tłumacza przysięgłego języka migowego w Lesznie.

Podczas debaty prezentowane będą slajdy ukazujące zmieniającą się architekturę i infrastrukturę Miasta, eksperci będą również weryfikować informacje, dokumenty oraz fotografie uczestników, w związku z czym zachęcamy do przyniesienia własnych materiałów.

Projekt pn. Leszno 1917-1922. Wolność w pięciu odsłonach zrealizowany został przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie w koalicji z Archiwum Państwowym w Lesznie oraz Muzeum Okręgowym w Lesznie.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”