Aktualności Dodano: 17 maja 2018

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Data rozpoczęcia: 2018-05-17
Data zakonczenia:

O godz. 11.00 w Bibliotece Ratuszowej odbyło się coroczne spotkanie z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Spotkanie stało się okazją do wręczenia nagród im. Heleny Śmigielskiej oraz Nagrody Liścia Miłorzębu.

Nagrodę Liścia Miłorzębu otrzymało Miejskie Biuro wystaw Artystycznych w Lesznie jako wydawa książki "Adam Myjak: Rzeźba-Rysunek". 

Nagroda Specjalna przypadła Archiwum Państwowemu w Lesznie za "Materiały archiwalne do dziejów Leszna: publikacja wydana z okazji 470 rocznicy nadania praw miejskich Lesznu(1547-2017)". Wśród nagrodzonych znalazł się również Wiesław Dobruszek, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie, który odebrał Nagrodę Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej za serię książek o sporcie żużlowym, ze szczególnym uwzględnieniem "czarnego sportu" w Lesznie. 

Nagrodę im. Heleny Śmigielskiej odebrała kierownik Działu zbiorów dla dorosłych MBP w Kościanie Hanna Kaczmarek.

Uroczystości swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władz samorządowych, m.in. wiceprezydent Leszna Piotr Jóźwiak, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Leszna Barbara Mroczkowska i Starostwa Leszczyński Jarosław Wawrzyniak, którzy złożyli życzenia wszystkim obecnym bibliotekarzom. Obchody święta bibliotekarzy uświetnił występ znanego leszczyńskiego muzyka Huberta Szczęsnego.

Honorowa Nagroda Liścia Miłorzębu - ustanowiona w 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Oddziału w Lesznie i Redakcję Panoramy Leszczyńskiej dla wydawcy za najlepszą publikację o regionie. Kapituła wybiera książkę, którą wydano i wydrukowano w ubiegłym roku na terenie południowo-zachodniej Wielkopolski, a jej treść dotyczy regionu. Warunkiem udziału w konkursie jest obecność publikacji w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie.   

Nagroda im. Heleny Śmigielskiej jest przyznawana od 2003 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Oddziału w Lesznie i ma promować bibliotekarza szczególnie aktywnego w środowisku, członka SBP, którego praca ma istotne znaczenie dla rozwoju teorii i doskonalenia praktyki bibliotecznej i informacyjnej oraz poprzez działania w swoim środowisku lokalnym propagowanie książki, czytelnictwa i rozwój szeroko rozumianej kultury. Przyjęcie uchwały o Nagrodzie miało podkreślić ten związek, bowiem właśnie Helena Śmigielska umiejętnie łączyła refleksję teoretyczną ze znakomitą organizacją działań praktycznych.