Aktualności Dodano: 12 października 2020

Jazz w kreskówkach

Data rozpoczęcia: 2020-10-12
Data zakonczenia:

W niedzielne popołudnie, 11 października 2020 r. w Bibliotece Ratuszowej zagościł Andrzej Winiszewski, który przeprowadził zajęcia pn. Jazz w kreskówkach. Były to zajęcia dla rodziców z dziećmi, które pokazują rolę muzyki jazzowej w powstawaniu pierwszych kreskówek dla dzieci i pojawienia się postaci takich jak Betty Boop, Crazy Kat, a potem ich następców - Myszki Miki i Kaczora Donalda.

Mimo że od czasu ich pierwszych realizacji i premierowych pokazów minęło już ponad siedemdziesiąt lat, do dziś przypominane są zarówno w kreskówkach, jak i popkulturze również dzięki muzyce. W produkcjach animowanych z Betty Boop często można zobaczyć krótkie fragmenty sekwencji filmowych, na których widzimy śpiewających z towarzyszeniem własnych zespołów Caba Callowaya czy Louisa Armstronga. Z kolei seria kreskówek Crazy Kat w kilku odcinkach opowiada w zabawny sposób o samej historii jazzu. Stare kreskówki dla dzieci dziś znakomicie odnalazły swoje miejsce na scenie i przeżywają swój renesans. Jako dość szczególna twórczość adresowana do najmłodszych mają one swoją charakterystyczną poetykę i często znakomicie współgrają z muzyką jazzową improwizowaną na żywo.
 
Spotkanie jest częścią projektu realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie pn. "Biblioteka Jazzu" dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu Partnerstwo dla Książki.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.