Aktualności Dodano: 22 stycznia 2021

Jeszcze raz prezentujemy "Potęgę wyobraźni"

Data rozpoczęcia: 2021-01-22

W holu Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Bolesława Chrobrego oglądać można prace Hanny Maćkowiak.

To pokłosie V Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki, a leszczyńskim akcentem wydarzenia jest wystawa „Potęga wyobraźni”. Jej autorką jest Hanna Maćkowiak, członkini Leszczyńskiego Klubu Fotograficznego działającego przy MBP.

„Hanna Maćkowiak to osoba, która doskonale rozumie, że w fotografii wygrywa ten, kto potrafi biec najwolniej, a prawdziwym mistrzem jest ten, kto dzięki fotografii zatrzymuje się” – piszemy w katalogu towarzyszącym wystawie.

Jej styl fotografowania nazwać można „włóczęgostwem fotograficznym”, „wałęsaniem”, polegającym na nieustannym poszukiwaniu czegoś nowego, a także dostrzeganiu wyjątkowości w rzeczach widzianych wielokrotnie. Autorka „stosuje zasadę Carpe diem – zatrzymując się, notując rzeczywistość – tworzy fotograficzne odbicia codzienności”.

Sztuką robienia zdjęć Hanna Maćkowiak zainteresowała się kilkanaście lat temu. Największy wpływ wywarł na nią fotoreporter Krzysztof Miller. Na wystawie zobaczyć można fotografie wykonane różnymi technikami oraz różnym sprzętem. W myśl zasady, że obraz powstaje w głowie, dzięki wrażliwości fotografującego, a aparat spełnia jedynie funkcję notatnika.

Wystawę można oglądać w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. S. Grochowiaka przy ul. Bolesława Chrobrego w Lesznie od 22 stycznia. Potrwa ona do końca lutego. Przypomnijmy, że wcześniej prace H. Maćkowiak można było podziwiać w Galerii Dworcowej.