Aktualności Dodano: 10 Stycznia 2021

Książka prof. Waszyńskiego powraca!

Data rozpoczęcia: 2021-01-10
Data zakonczenia:

Wydawnictwo Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie - autobiografia nestora leszczyńskich ginekologów, człowieka który wyznaczał kierunki rozwoju oddziału położniczo-ginekologicznego i przyjął na świat rzeszę mieszkańców naszego miasta oraz regionu - ponownie trafia do sprzedaży. Książka spotkała się z ogromnym zainteresowaniem czytelników i w mgnieniu oka wszystkie egzemplarze zostały wyprzedane, dlatego Biblioteka przygotowała dodruk. Książkę można nabyć w bibliotece przy ul. Bolesława Chrobrego oraz w Bibliotece Ratuszowej, w cenie 35 zł. 

Od dramatycznego dzieciństwa do profesora – tak w skrócie podsumować można drogę życiową Edmunda Waszyńskiego. Książka jest bardzo osobistym zapisem zdarzeń, ale też opowieścią o ludziach i zmieniającym się Lesznie. Widzimy miasto najpierw oczami kilkuletniego chłopca. Nasączone magią i liryzmem wspomnienia ożywają w blasku lamp gazowych, w dźwiękach kasy na korbkę, w słodkim aromacie unoszącym się z fabryki cukierków. Czas beztroski kończą najtragiczniejsze wydarzenia dzieciństwa – śmierć matki i okupacja.

Jak potoczyły się losy przyszłego profesora? Autor wraca do lat szkolnych, wspomina harcerstwo, które było wielką przygodą, studia medyczne, trudne życiowe wybory, w końcu pytanie zadane mu przez szwagra, które zaważyło na całym dalszym życiu: Dlaczego nie w Lesznie?

Ciekawe, okraszone wieloma anegdotami i przemyśleniami, są opowieści z lat spędzonych w leszczyńskim szpitalu - od wolontariatu po ostatnią operację, ostatni dyżur... Z wielkim szacunkiem Edmund Waszyński pisze o swoich mistrzach, z serdecznością o uczniach.  W tle zdarzeń - historia Leszna i Polski.

„Droga do asklepiejonu" to książka bardzo wartościowa, pięknie napisana, którą czyta się z zapartym tchem. Wyłania się z niej obraz człowieka wszechstronnego, zafascynowanego medycyną, oddanego nauce, zainteresowanego historią i poezją, którego aktywność nie kończy się wraz z przejściem na emeryturę.