Aktualności Dodano: 18 maja 2020

Leszczyński sport żużlowy w obiektywie Edwarda Baldysa

Data rozpoczęcia: 2020-05-18

Zapraszamy na wystawę niezwykłą, prezentującą spojrzenie na sport żużlowy w Lesznie obiektywem Edwarda Baldysa, zmarłego w ubiegłym roku fotoreportera, dziennikarza, muzyka, wodzireja, doskonale znanego w Lesznie i regionie. Pokazujemy zdjęcia wykonane od początku lat siedemdziesiątych. To jakieś pół wieku historii, mnóstwo interesujących ujęć i wyjątkowych momentów uwiecznionych w kadrze. Ekspozycja czynna jest od 18 maja w „Galerii Dworcowej”.

Edward Baldys był niewątpliwie jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób związanych z leszczyńskimi mediami. Ze swym nieodłącznym aparatem w dłoni, od początku lat 70., rejestrował wszystko, co w mieście i okolicy ciekawe i warte zaprezentowania. "Obsługiwał" najważniejsze wydarzenia z udziałem władz, wszelkie koncerty i widowiska, ale też za pomocą swego obiektywu pokazywał codzienne życie mieszkańców ziemi leszczyńskiej, ich radości, problemy oraz dramaty ludzkie. Był człowiekiem wielu talentów, świetnym muzykiem (związany między innymi z zespołem "Yeti"), satyrykiem (Leszczyński Teatr Satyryków), ale także znakomitym artystą fotografikiem, mającym w dorobku kilka ważnych wystaw, w tym żużlowych. Jego zdjęcia ukazywały się w prasie regionalnej („Panoramie Leszczyńskiej", „Gazecie ABC") oraz ogólnopolskiej, między innymi "Newsweek", "Super Express", "Fotografia".

Przez pół wieku fotografował sport żużlowy, mecze i turnieje, zawodników, trenerów, działaczy i bardzo często także kibiców. Zaczynał tę przygodę, gdy czarny sport był jeszcze naprawdę czarny, ale zawsze potrafił na swoich zdjęciach pokazać jego barwniejszą stronę.

Wystawa potrwa do 14 czerwca. Serdecznie zapraszamy na tę interesującą wędrówkę.