Aktualności Dodano: 12 Maja 2020

Wiersze wypełnione muzyką

Data rozpoczęcia: 2020-05-12
Data zakonczenia:

„Daj spokój”, „To tylko gra”, „Cichy romans”, „Mam dość” i wiele innych świetnych utworów znalazło się w wydanym przed kilkoma laty zbiorze wierszy Sabiny Klak, utalentowanej poetki z Leszna. Dziś przedstawiamy kolejną książkową rekomendację, tym razem od Filii nr 6 (os. Zamenhofa). Idealna na odpoczynek po home office i nie tylko.

 

Sabina Klak, „Na skrzydłach nut”, Leszno 2015

Często tak się zdarza, że okładka książki przyciągnie moje oko i zaintryguje zanim poznam tytuł i nazwisko autora. Tak było i tym razem. Na pierwszym planie zobaczyłam uroczą, uskrzydloną nutkę i biedronkę na rozmytym, pastelowym tle. Okazało się, że jest to tomik poezji Sabiny Klak pod tytułem: „Na skrzydłach nut".

Bardzo szybko zorientowałam się, że są to teksty piosenek i kolęd. Nie jest bowiem tajemnicą, że znana leszczyńska poetka jest autorką wielu tekstów piosenek wykonywanych przez zespoły Mus Trio czy Sunday Morning.

Mimo niewielkiej objętości książka zawiera ważne treści. 

Sabina Klak niejednokrotnie mówiła o swoich duchowych poszukiwaniach i o tym, że tak naprawdę duchowość trzeba znaleźć w sobie.

W tekstach, które przeczytałam znalazłam wiele odniesień do duchowości, wiele przesłań i przekazów.

Znalazłam teksty o dobrych i złych emocjach, które nas dotykają i które przeżywamy. Czytałam o dylematach moralnych i problemach z którymi stykamy się codziennie. 

Dla mnie przesłanie wynikające z treści jest jednoznaczne. Szczęścia i spełnienia trzeba szukać w sobie, w kontakcie z naturą, umiejętności cieszenia się drobiazgami, w kontakcie z Bogiem i drugim człowiekiem. 

Szczególnie bliski stał się dla mnie tekst utworu : „Tańcz, tańcz". Pozwolę sobie zacytować fragment: 

„Tańcz, tańcz gdzie się da, roztańcz pola, roztańcz świat.

Idź, idź w słońca blask, słuchaj ptaków, kołysz las."

Poezja sprawia, że się wyciszamy, zachęcam więc do przeczytania tekstów Sabiny Klak. Zapewniam, że niektóre skłonią do refleksji, inne głęboko poruszą, a jeszcze inne być może rozbawią.

Wystarczy wejść na stronę Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej.

Mam nadzieję, że któryś z utworów dotknie czułej struny w sercu, a może nawet sprawi, że coś zagra w duszy.

 

http://62.3.168.67/dlibra/publication/230/edition/162/content?ref=desc