Aktualności Dodano: 05 Września 2020

Narodowe Czytanie „Balladyny”

Data rozpoczęcia: 2020-09-05
Data zakonczenia:

„Oto niech rankiem idą w las dziewczyny,

A każda weźmie dzbanek z czarnej gliny;

I niechaj malin szukają po lesie,

A która pierwsza dzban pełny przyniesie

Świeżych malinek, tę weźmiesz za żonę.”                  

(Juliusz Słowacki, Balladyna)

 

 

Dwie siostry, dzbanek malin i rywalizacja, która pchnęła do zbrodni. „Balladyna”, arcydzieło polskiego romantyzmu i jednocześnie najpopularniejszy dramat Juliusza Słowackiego, będzie lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Ten ponadczasowy utwór - o naturze ludzkiej, zazdrości, dążeniu do władzy i o tym,  jak daleko może się posunąć człowiek, aby osiągnąć swój cel - czytany będzie również w Lesznie. Jak co roku, w akcję włączy się Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka, która z tej okazji przygotowuje audiobooka. Fragmenty „Balladyny”, z podziałem na role, odczytają pracownicy MBP. Zaprezentowane zostaną w sobotę 5 września za pośrednictwem strony internetowej i Facebooka. Już dzisiaj zapraszamy mieszkańców przed komputery, życząc radości z obcowania z klasyką polskiej literatury.

Patronat nad wydarzeniem sprawuje Para Prezydencka.                                                                                          

Serdecznie zapraszam państwa do Narodowego Czytania „Balladyny” Juliusza Słowackiego w sobotę 5 września. Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy.

Prezydent RP Andrzej Duda

_____

 

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.