Aktualności Dodano: 19 kwietnia 2023

Nie wyrzucajmy historii na śmietnik!

Data rozpoczęcia: 2023-04-19
Data zakonczenia:

Justyna Pera, dr Paweł Głuszek oraz dr Rafał Kościański z Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu we wtorek 18 kwietnia przekonywali młodzież z leszczyńskich szkół, że warto ożywiać przeszłość. Podczas spotkania w sali audiowizualnej Leszczyńskiej Galerii Książki przedstawiciele IPN opowiedzieli o projekcie pn. „Archiwum Pełne Pamięci”, który realizują od 2017 roku.

- To wyjątkowy projekt historyczny. Pomysł zrodził się z zapotrzebowania społecznego. Zgłaszały się do nas osoby, najczęściej w podeszłym wieku, które mówiły, że przechowują w swoich domach pamiątki, mające wartość historyczną, ale nie są zorientowane, gdzie szukać kogoś, komu mogłoby się to przydać. Po drugie jest duże zapotrzebowanie m.in. wśród dziennikarzy czy historyków konkretnymi informacjami, chcemy je im dostarczać – mówił podczas spotkania dr Rafał Kościański.

Projekt powstał w 2017 roku.  W jego ramach gromadzone są dokumenty z lat 1917- 1990.

- Interesują nas głównie stare fotografie, wspomnienia, listy, pamiętniki, ale również dzienniki, czy filmy, czyli wszystko, co ma związek z przeszłością. Po co to robimy? Po to, żeby ocalić od zapomnienia pamiątki z przeszłości,  które mówią o losach naszej historii – przekonywał dr Paweł Głuszek. W projekcie może wziąć udział każdy z Was. Jest wiele osób, które gdzieś na strychach, czy piwnicach przechowują pamiątki rodzinne. Kryją się w nich historie rodzin, czyli Polski i Polaków – dodał.

IPN przyjmuje oryginały dokumentów i wykonujemy ich kopie cyfrowe. Oryginały pozostają u darczyńców. Nie trzeba się zatem pozbywać pamiątek rodzinnych, wystarczy je wypożyczyć.

Co się dzieje z nimi później? Archiwalia są porządkowane, opracowywane i jeżeli to konieczne, to również konserwowane i skanowane. Następnie służą naukowcom, historykom, czy dziennikarzom do tego, by powstawały na ich podstawie książki, artykuły, bądź filmy dokumentalne.

- Ogólnie mówiąc, służą popularyzacji zasobów archiwum, są wykorzystywane również przez nas podczas konferencji, wystaw, prelekcji, spotkań, do nagrywania filmów, czy w publikacjach przez nas wydawanych. Dokumenty nie zostają złożone w magazynach i zapomniane, lecz dajemy im drugie życie. W oparciu o nie ożywiamy przeszłość, wykorzystujemy je w pracy popularno-naukowej. Do tej pory przyjęliśmy około 150 tego rodzaju darowizn, wśród nich jest wiele takich, które zawierają bezcenne materiały, opisujące momenty z historii wielkopolski. Dzięki nim możemy historie opowiedzieć oczami zwykłych ludzi, którzy wówczas żyli. Nie pozwólmy niszczeć archiwaliom i wyrzucać historii na śmietnik – podsumował dr Paweł Głuszek.

Wszyscy zainteresowani projektem „Archiwum Pełne Pamięci” mogą kontaktować się z IPN za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie. Więcej informacji można znaleźć na portalu archiwumpamieci.pl (https://archiwumpamieci.pl/) oraz na stronie internetowej poznańskiego oddziału IPN (https://poznan.ipn.gov.pl/) oraz w mediach społecznościowych (https://www.facebook.com/ipnpoz).

Organizatorami spotkania byli: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka, Instytut Pamięci Narodowej oraz dr Barbara Foryńska z Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Magdalena Woźna