Aktualności Dodano: 04 sierpnia 2020

Otwórz pudełko

Data rozpoczęcia: 2020-08-04
Data zakonczenia:

Kto w dzieciństwie nie płakał nad pełną niesprawiedliwości historią brzydkiego kaczątka i nie odczuwał satysfakcji, kiedy jego los się odmienił? Kto nie wpatrywał się w iskrzące płomienie zapałek, ogrzewające marznącą pośród zimowej nocy dziewczynkę? Albo w sanie Królowej Śniegu, wiozące Kaja, któremu odłamki roztrzaskanego lustra wpadły do serca?

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj literaturę bez „Małej Syrenki”, „Calineczki”, „Księżniczki na ziarnku grochu” i innych baśni Hansa Christiana Andersena. Przełożone na wiele języków, stanowią kopalnię motywów i nietuzinkowych postaci, do których nadal chętnie wracają artyści oraz twórcy filmów.

Choć opowieści Andersena z zapartym tchem czytają dzieci na całym świecie, sam pisarz zastrzegał, że jego baśnie to pudełka. Dzieci oglądają opakowanie, a dorośli mają zajrzeć do środka. Najmłodszych interesuje fabuła, historie ludzi, zwierząt i ożywionych przedmiotów, ale głębsze znaczenie, jak problematyka dobra i zła, relacje z innymi ludźmi, temat odrzucenia czy przemijania, będą w stanie dostrzec jedynie dojrzali czytelnicy.

Hans Christian Andersen zmarł 4 sierpnia 1875 r. w Rolighed koło Kopenhagi. Jego imieniem nazwana została najbardziej prestiżowa nagroda dla twórców literatury dziecięcej, przyznawana przez IBBY. Co dwa lata tworzona jest też Lista Honorowa IBBY, gromadząca światowe arcydzieła dla dzieci i młodzieży. Pierwszym polskim artystą grafikiem wpisanym na tą zaszczytną listę był Janusz Grabiański, którego twórczość prezentujemy w czasie wakacji w naszej Bibliotece. Co istotne, Grabiański ilustrował też baśnie Andersena.  

 

Drodzy Rodzice! Zróbmy dzisiaj dzieciom dzień czytania Andersena. Niech przypadająca w sierpniu rocznica zabierze wszystkich w pełną przygód i wzruszeń podróż do świata jego twórczości.