Aktualności Dodano: 16 października 2019

Promocja książki Jarosława Jankowskiego "Historia młynarstwa świata"

Data rozpoczęcia: 2019-10-16
Data zakonczenia:

We wtorek w Bibliotece Ratuszowej gościł Jarosław Jankowski ze swoją najnowszą książką pt. "Historia młynarstwa świata". Autor opowiedział o historii i technikach tworzenia młynów na ziemiach polskich od okresu wczesne średniowiecza oraz o tym, jak na zachodzie Europy rozwija się współcześnie turystyka oparta na młynach. Zebrani mogli się także dowiedzieć o stanie technicznym wiatraków w regionie leszczyńskim. Spotkanie uzupełniały anegdoty i ciekawostki związane z młynarzami i młynarstwem. Nie zabrakło pytań ze strony publiczności, która chętnie włączyła się w dyskusję.

Jarosław Jankowski należy do bardzo małego grona specjalistów, jako praktyk z zakresu budowy dawnych, zabytkowych wiatraków, czy młynów wodnych. Od wieli lat ratujący zabytkowe wiatraki i młyny wodne, prelegent konferencji konserwatorskich. Doskonały praktyk i znawca dawnego młynarstwa wietrznego, autor wielu opracowań książkowych, kilkudziesięciu artykułów prasowych, szlaków i map. Wydawca i autor „Wielkopolskiego Szlaku Wiatracznego”, największego szlaku wiatracznego w europie.

Założyciel kilku muzeów w tym Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej, jedynego miejsca w Polsce, gdzie zachowała się oryginalna, zabytkowa armada trzech wiatraków z XVIII wieku. Założyciel i prezes zarządu fundacji „Ratujmy Zabytki Drewniane”. Za swoją działalność Pan Jarosław był wielokrotnie nagradzany i odznaczany: „Wielkopolanin Roku – 2006”, „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, „Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego”, czy „Zasłużony Złotym Medalem dla Historii Szwecji przez Królewski Pułk Szwedzkich Dragonów”.