Aktualności Dodano: 18 września 2018

Rozstrzelani za uratowanie kobiety

Data rozpoczęcia: 2018-09-18
Data zakonczenia:

Kilka minut po 18.00 rozpoczęło się spotkanie Krzysztofa Kaźmierczaka z czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie. Tematem spotkania była najnowsza książka autora o wydarzeniach z 1947 r. na leszczyńskim dworcu PKP. W trakcie wieczoru autor opowiedział o wielu mniej znanych wątkach tej sprawy. Nie zabrakło pytań od publiczności, które wypełniły ponad połowę wieczoru. Spotkanie prowadził dr Rafał Sierchuła z IPN w Poznaniu.

Tę historię przez dziesiątki lat okrywała tajemnica. Książka „Rozstrzelani za uratowanie kobiety” przedstawia niezwykłe okoliczności jedynej po II wojnie światowej potyczki między żołnierzami Wojska Polskiego i Armii Sowieckiej. Doszło do niej w Lesznie w 1947 roku w obronie kobiety, którą mąż wydał czerwonoarmistom. 

Książka oparta jest na unikalnych, przez dziesiątki lat utajnionych dokumentach, relacjach świadków oraz własnych, długotrwałych ustaleniach. Autor, znany i nagradzany dziennikarz śledczy Krzysztof M. Kaźmierczak poświęcił kilkanaście lat na zbadanie zagadkowych okoliczności zbrojnego starcia. Większość faktów przedstawionych w książce dotąd nie była znana, a niektóre wątki cały czas okrywa tajemnica. To historia, która nie pozostawia obojętnym nikogo, kto ją pozna.

Krzysztof M. Kaźmierczak (ur. 1967) – dziennikarz śledczy i pisarz. Specjalizuje się w śledztwach o tematyce historycznej. Autor książek m.in. „Tajne spec. znaczenia” (2009), „Krótka instrukcja obsługi psa” (2016) oraz współautor „Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa” (2015). Laureat m.in. Nagrody Głównej „Watergate” Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za dziennikarstwo śledcze, nagrody „Świadek Historii” IPN oraz Nagrody Specjalnej im. Dariusza Fikusa.