Aktualności Dodano: 27 Października 2020

Ruszyła Cyfrowa Biblioteka Solidarności

Data rozpoczęcia: 2020-11-17
Data zakonczenia:

Wejście do Cyfrowej Biblioteki Solidarności może być początkiem niesamowitej podróży po czasach minionych. Wśród udostępnionych zasobów znajdują się fotografie, korespondencja, plakaty i wiele innych przedmiotów związanych z funkcjonowaniem leszczyńskiej "Solidarności" na przestrzeni czterech dekad. W CBS umieszczone są także cyfrowe wersje przedmiotów nietypowych. Zachęcamy, aby przekonać się o tym osobiście.

40. rocznica powstania leszczyńskiej „Solidarności” zbiega się w roku obchodów 100. rocznicy powrotu Leszna do Macierzy. Tak samo jak Cyfrowa Biblioteka Niepodległości, tak Cyfrowa Biblioteka Solidarności jest częścią Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej o szczególnym znaczeniu. Do tej pory nie było w internecie miejsca, w którym zgromadzono by tak ważne zbiory poświęcone leszczyńskiemu NSZZ "Solidarność". Książnica została utworzona dzięki współpracy Oddziału Leszno NSZZ "Solidarność" Regionu Wielkopolska, Archiwum Państwowego, Muzeum Okręgowego i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie.

Opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem sprawują Karol Pabisiak, szef leszczyńskiego Oddziału NSZZ "Solidarność" oraz prof. Waldemar Handke.

Łukasz Domagała