Aktualności Dodano: 28 Lutego 2020

Spotkanie z Anną Tomiak

Data rozpoczęcia: 2020-02-28 17:00
Data zakonczenia: 2020-02-28 18:30

Jurata, luksusowy kurort nad Bałtykiem, ma krótką, ale ciekawą historię. Bywali tu znani artyści, politycy i gwiazdy estrady. Dziennikarka Anna Tomiak w swojej książce Jurata. Cały ten szpas przywołuje dzieje tej wyjątkowej miejscowości. 28 lutego br. autorka przyjedzie do Leszna, by spotkać się z czytelnikami w Bibliotece Ratuszowej. Zapraszamy do wysłuchania pełnej anegdot i wspomnień opowieści o Juracie. Początek o godz. 17:00.

Dziewięćdziesiąt lat temu zauroczeni swoim morzem Polacy zamarzyli o kurorcie z prawdziwego zdarzenia. Jurata natychmiast stała się ulubionym miejscem wakacyjnych pobytów ówczesnych elit. Krótka przedwojenna historia zakończyła się we wrześniu 1939 roku. Letnicy wyjechali, a Niemcy skwapliwie korzystali z jurackiej infrastruktury. Po wojnie władza ludowa usiłowała zmienić elitarny charakter kurortu na egalitarny. Anna Tomiak opowiada o nadmorskim kurorcie od jego początków w 1928 roku, przez zmianę w centrum wczasów pracowniczych, aż po powrót do elitarności w latach 90. i czasy współczesne.

Anna Tomiak – dziennikarka, absolwentka filologii angielskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W początkach swojej kariery zawodowej związana była z poznańską prasą. Publikowała dla ogólnopolskich gazet: „Twojego Stylu”, „Polityki”, „Wysokich obcasów”. Przetłumaczyła wiele wywiadów, artkułów prasowych i poradników biznesowych. Mieszka w Warszawie, ale często wraca nad morze, do Juraty.