Spotkanie z „Siłaczkami” w Lesznie
Data rozpoczęcia: 2024-05-23 11:00
Data zakonczenia: 2024-05-23 13:00
Projekcja filmu „Siłaczki” z udziałem reżyserów Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego.
Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu wraz z Fundacją Obiektyw-na zaprasza na „Spotkania z Siłaczkami”. To wspólny projekt, w ramach którego od 20 do 24 maja br. w 6 wielkopolskich bibliotekach publicznych prezentowany będzie film "Siłaczki", któremu towarzyszyć będzie dyskusja o historii z twórcami dokumentu Martą Dzido i Piotrem Śliwowskim.
Na leszczyński pokaz oraz spotkanie z autorami filmu zapraszamy 23 maja 2024 r., o godz. 11:00 do Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25, Leszno).
Wstęp wolny (duże grupy zorganizowane prosimy o rezerwację miejsc – zapisy: 655373222, 655373223)
„Siłaczki” to fabularyzowany film dokumentalny, opowiadający historię naszych prababek, których wysiłek, upór i konsekwencja doprowadziły do podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu o prawach wyborczych kobiet 28 listopada 1918 roku. Pokazuje ich niełatwą walkę o dostęp do edukacji i pracy zarobkowej, zaangażowanie w odzyskanie niepodległości i niezłomność w szerzeniu idei wolnościowych i emancypacyjnych.
„Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy!” – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety. „Odważmy się być wolnymi!” – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych. „Chcemy całego życia!” – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym. „Bez różnicy płci!” – postulowała Paulina Kuczalska, nazywana - nie bez powodu - papieżycą feminizmu. Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie. Mówiono im, że to nie pora na walkę o prawa kobiet. Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek. Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki – to o nich oraz ich wieloletnim boju o sprawę kobiecą opowiada fabularyzowany dokument „Siłaczki”.