Aktualności Dodano: 01 lutego 2017

Wernisaż wystawy ex-librisów i autografów ze zbiorów Zbigniewa Gryczki

Data rozpoczęcia: 2017-02-01

Zbigniew Gryczka - regionalista, wieloletni przewodniczący zespołu kolekcjonerów działającego przy Leszczyńskim Towarzystwie Kulturalnym. Związany z pasją kolekcjonerską już od samego dzieciństwa.
Pierwszymi okazami były stemplowane znaczki pocztowe oraz pocztówki zbierane jeszcze przed II wojną światową. W swoich licznych zbiorach posiada również autografy znanych osób ze świata sportu, polityki i nauki, ekslibrisy, medale, podkładki pod piwo, wydawnictwa dotyczące regionu leszczyńskiego czy też etykiety serowarskie. Jedyny Wielkopolanin wyróżniony "Pierścieniem kolekcjonerskim" - nagrodą hetmana kolekcjonerstwa polskiego Jerzego Dunina Borkowskiego. Wystawa jego kolekcji składa się z ekslibrisów osób indywidualnych i instytucji - m.in. Muzeum Henryka Sienkiewicza czy Biblioteki Śląskiej -a także autografów wielu znanych osób, w tym: sportowców – Adama Małysza, Ireny Szewińskiej; polityków – Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego; aktorów –Krystyny Jandy, Andrzeja Grabowskiego; muzyków – Stana Borysa, Zbigniewa Wodeckiego; kosmonautów – Mirosława Hermaszewskiego, Piotra Klimuka czy literatów – Lecha Konopińskiego, Gustawa Morcinka oraz wielu innych. Swoje zbiory zdobywał osobiście lub korespondencyjnie. Autografy zbierał już od ok. 1965 r. Wiązało się to z różnymi wyjazdami i spotkaniami do ok. 1992 r. Ekslibrisy zaczął zbierać w tym samym czasie.