Aktualności Dodano: 11 kwietnia 2019

Wielkanoc na pocztówkach od Niepodległości do dziś

Data rozpoczęcia: 2019-04-11

Punktualnie o godz. 17.00 w Galerii za Regałami odbył się wernisaż "Wielkanoc na pocztówkach od Niepodległości do dziś". Wystawa została przygotowana przez Józefa Szymendera, Leszka Kowalskiego i Zbigniewa Gryczkę. Kolekcjonerzy zaprezentowali pocztówki z różnych okresów historii Polski. Najstarsze zaprezentowane na wystawie powstały jeszcze przed I wojną światową. Jednak na wystawie można znaleźć pocztówki praktycznie z każdego okresu XX i początków XXI wieku. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 10 maja 2019 r. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Józef Szymendera - były pracownik budownictwa i ochrony. Należy do zespłu kolekcjonerów przy Leszczyńskim Towarzystwie Kulturalnym od 1974. Członek Polskiej Federacji Organizacji Kolekcjonerskich od 1986 r. Za udział w licznych wystawach wyróżniony medalem LTK - za serce dla kultury. Kolekcjonuje wydawnictwa regionalne, widokówki, pocztówki świąteczne, karty i książki. Ponadto autor zarysu historii wsi Strzyżewice. Ogółem przez 45 lat brał udział w ok. 50 wystawach.

Leszek Kowalski - mieszkanie Leszna, emerytowany pracownik PKP. Wspiera zespół leszczyńskich kolekcjonerów od początku lat 80-tych, członek od blisko 20 lat. Kolekcjonuje pocztówki: wielkanocne, bożonarodzeniowe, związane z regionem oraz z kolejnictwem. W jego zbiorach znajdują się nawet bilety kolejowe i dokumenty o Lesznie. Ponadto w jego zbiorach znaleźć można podkładki, kufle i otwieracze do piwa. Wielokrotny uczestnik wystaw, w tym tych organizowanych w leszczyńskiej bibliotece.

Zbigniew Gryczka - urodzony 31 marca 1927 r. w Rudzie Śląskiej, mieszkaniec Leszna od 1956 r., technik technolog mleczarstwa. Kolekcjonuje medale, odznaki, numizmaty, widokówki, ekslibrisy, leszczyńskie druki. Posiada unikalny zbiór etykiet serowych polskich i zagranicznych. Zbieractwem zajmuje się od 1938 r. Należy do Polskiej Federacji Organizacji Kolekcjonerskich w Krakowie. W 2000 r. został wyróżniony pierścieniem "Przeszłość-Przyszłość", nadanym przez Kapitułę Honorową Nagrody Jerzego Dunin-Borkowskiego. W wystawach LTK uczestniczy od początku istnienia zespołu kolekcjonerów, od 1981 r. jest jego przewodniczącym.