Aktualności Dodano: 13 Lipca 2020

„Wielkie morze języka poetyckiego”

Data rozpoczęcia: 2020-07-13
Data zakonczenia:

Klasycyzm to nieustanna walka o swoje miejsce w kulturze, a więc w czasie teraźniejszym, to nieustanna świadomość, że czas przeszły jest czasem teraźniejszym, świadomość, że nie ma idiomu poetyckiego czasu minionego i czasu teraźniejszego, bo jest jedno wielkie morze języka poetyckiego poza czasem, to wreszcie nieustanne projektowanie siebie i innych w przyszłość.

Jarosław Marek Rymkiewicz

 

Jarosław Marek Rymkiewicz ur. 13 lipca 1935,
w 85. rocznicę urodzin wspomnienie o poecie, dramaturgu, literaturoznawcy i tłumaczu

 

„Mistrz słowa. […] jedyny z kilku zaledwie poetów – obok Stanisława Grochowiaka i Stanisława Swena-Czachorowskiego, którzy w tamtym czasie bili się o honor sonetu. Jarosław Marek Rymkiewicz to poeta, który pisząc tyle, ile pisze – a pisze dużo, więcej niż dużo – o nieustannym i niekończącym się rozpadzie życia i w ogóle i w szczególe, niczego nie burzy; nie ogłasza też żadnego końca, chociaż pisze o końcu. Wręcz przeciwnie szuka związków, tego co wczoraj, z tym, co dziś, przekonany, że w tym, co jutro, odnajdziemy, to co stało się wczoraj i co staje się dzisiaj ” – o Jarosławie Marku Rymkiewiczu pisał  Janusz Drzewucki.

 

Proponowane przez nas tytuły i wiele innych autorstwa Jarosława Marka Rymkiewicza, znajdują się w księgozbiorze biblioteki. Zachęcamy do odwiedzin i wypożyczeń.

 

 

Źródło: 

Janusz Drzewucki, Samotność losu według Jarosława Marka Rymkiewicza, w:
http://tworczosc.com.pl/artykul/samotnosc-losu-wedlug-jaroslawa-marka-rymkiewicza/

Paweł Kozioł, Jarosław Marek Rymkiewicz, w:
https://culture.pl/pl/tworca/jaroslaw-marek-rymkiewicz